כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה

מאחורי הפרופילים המזויפים בפייסבוק: אישה חרדית מבני ברק

פרשת 'אפרת גולדברג והתאונה הפיקטיבית' שמסעירה את הגולשים החרדים ברשת - גורמת לחשיפת מסע של התחזויות ברשת הפייסבוק. מאחוריהן, עומדת לפי תוצאות בדיקה מעמיקה של אתר 'כיכר השבת' - ד', אישה חרדית, תושבת העיר בני ברק, שאף עומדת בראשות ארגון חסד • שלוש שנים של זיוף (דיגיטל, ברשת)

ניסים פרץ | כיכר השבת |
(צילום: shutterstock)

פרשת 'התאונה המפוברקת', גורמת לחשיפתה של תעשיית התחזויות ברשת הפייסבוק, שבוצעו על ד, אישה חרדית, תושבת העיר בני ברק, שמכריה מעידים עליה כאישה בעייתית.

על פי עדויות שהגיעו ל'כיכר השבת', במשך 3 שנים ניהלה האישה החרדית, שבשלב זה נמנע 'כיכר השבת' מלחשוף את שמה מטעמים מובנים, מספר חשבונות פיקטיביים ברשת הפייסבוק. היא הוציאה פרטים אישיים מגולשים וגולשות, פרטים מחיי היום יום שלהם ושלהן, והשתמשה בתמונות של קרובי משפחתה בנסיון להוכיח שמדובר בפרופילים אמיתיים.

עד כה לא ברור מה הוביל את אותה אישה לבצע את המעשים, מעשים שבעקבותיהם אף נאלצה אחת הגולשות שנפלה קרבן למעשי הרמייה של אותה אישה - לסבול ממשבר נפשי עמוק.

קראו גם: המדריך: כך תזהו מתחזים בפייסבוק

מבדיקה שביצע 'כיכר השבת', עולה כי אותה אישה חרדית, בת ה-46, ואם ל-2 ילדים העומדת מאחורי מסע ההתחזות ברשת, עומדת בין היתר גם בראש ארגון חסד בבני ברק.

במשך השנים האחרונות, מאז החלה אותה אישה חרדית לבצע את מעשי ההתחזות ברשת הפייסבוק, היא פתחה מספר פרופילים מזוייפים, כאשר היא בעצם מייצרת "משפחה" חדשה ומפוברקת.

היא נהגה באורח קבע לערוך שיחות צ'אט עם גולשים וגולשות ברשת, ולדלות מהם פרטים אישיים על אורח חייהם. בשלב מסויים, כשהשיחות צברו תאוצה, הפנתה ד' את העומדת מאחורי הצד השני של שיחת האינטרנט למספר טלפון.

מבדיקת 'כיכר השבת' עולה, כי אותו מספר טלפון, ניתן למספר גולשים וגולשות, על ידי מספר פרופילים המקושרים לאותו חשבון פיקטיבי, מה שמעיד על העובדה שמאחורי כל אותם חשבונות עמדה אותה ד'.

שיחות מוזרות על פרטים אישיים

אותן נשים שערכו שיחת טלפון עם ד, או בשמותיה הפיקטיביים בהם גם 'אפרת גולדברג', סיפרו על שיחה מוזרה, במהלכה לרוב שוחחה עמם אותה אישה על פרטיהם האישיים.

'כיכר השבת' ערך בירור אחר מספר הטלפון אותו העניקה האישה לגולשות שנפלו למעשי הרמייה, והגיע לד', האישה החרדית תושבת העיר בני ברק.

במקביל, מספר נשים שנפלו במעשי ההתחזות של ד', מספרות ל'כיכר השבת' כי בחלק מן השיחות הקול שענה ושוחח עמן היה קול של נערה צעירה, גולשת שעוקבת מזה זמן רב אחר פרופיל הפייסבוק הפיקטיבי, אומרת כי לא מן הנמנע שבמהלך השנים בהן התחזתה ד' לדמויות פיקטיביות ברשת, היא עשתה שימוש בבתה - דבר שיש לסייג ולומר כי אינו הוברר באופן סופי.

רשת הפייסבוק, אל תאמינו למי שאתם לא מכירים (צילום: shutterstock)

אמש (חמישי) פורסמה בפרופיל הפייסבוק הפיקטיבי שמסעיר את המגזר החרדי הודעת התנצלות, לפיה, העומדת מאחורי הפרופיל שחולל סערה היא נערה צעירה בשנות העשרה שחמדה לצון.

אלא, שהדבר אינו סביר, וזאת משום שפרופיל הפייסבוק עסק בנושאים בהם אין לנערה בגיל שכזה שיג ושיח.

"אדם שפוי לא מתנהג ככה"

מנהלת פורום "הורים לתאומים ולשלישיות", מספרת כי גם הפורום המתקיים בפייסבוק, נפל קרבן למעשי ההתחזות של ד.

"'אפרת' הייתה חלק פעיל מהקבוצה" היא מספרת, "היא קשרה קשרים שונים עם אנשים שם, ואפילו הוסיפה את "בעלה" (דמות פיקטיבית נוספת) אתו היא התכתבה כביכול כמה פעמים".

"הכל היה מאוד אישי. בסך הכל הקבוצה שלנו היא נועדה גם לתמיכה, היא הייתה מספרת כל יומיים וחצי סיפורים מאוד הזויים: למשל שהילדה שלה שתתה אקונומיקה או שהיא הפילה או שקיללו אותה בסופר. כששמענו על התאונה - כולנו דאגנו לה, אחת מהקבוצה אפילו נסעה לבית החולים, וכמובן שהיא לא הייתה שם..."

"אדם שפוי לא מתנהג ככה" מסכמת מנהלת הפורום.

הטבעת מתהדקת, והסיפור מקבל גרסה חדשה

"אני בטוחה שתקראנה את הפוסט הזה תזעזענה ולא תפסקנה לקלל אותי אבל בכל זאת" כתבה אמש (חמישי) 'אפרת גולדברג' בחשבון הפייסבוק הפיקטיבי לאחר שהבינה שהטבעת סביבה מתהדקת.

"אני ילדה בת 15" היא טענה, "פתחתי את הדבר הזה שנקרא פייסבוק בגלל חברות שסיפרו ושכנעו אותי עליו, נסחפתי".

"אני מתנצלת מכל הלב ומבקשת סליחה מכל אחת שדיברתי איתה כאן או שהיה לי איתה קשר חזק טלפוני, אני יודעת שגרמתי נזק לאנשים שרצו לעזור, ולא הסכמתי לקבל את העזרה מהפחד להיחשף, עכשיו, כשיש להן את כל הפרטים המלאים עליי, אין לי כבר מה לנסות לגרור את הספור שיצא מכלל שליטה, אני מתנצלת שנפגעתן או אם פגעתי בפרנסתכן".

"את כל הפרטים עליי יש לכן אני סומכת עליכן שתחלטנה אם לסגור לי את העתיד, או לתת לי להתחיל מחדש. מקווה שתבחרנה באופציה השניה" כתבה.

"אתן לא יודעות מי אני, אבל אני עדיין מבקשת מחילה ולמדתי שיעור לחיים" נכתב בסיום ההודעה.

ד' מכחישה, בעלה מתנער, מכרותיה מאשרות

יצויין, כי ההודעה לא שכנעה את הגולשים שנחשפו השבוע לעובדת היות פרופיל הפייסבוק המדובר - פיקטיבי. ולדבריהם, ההרגשה כי הטבעת סביבה מתהדקת, גרמה לד' להשליך את האשם על "ילדה בת 15". אם תרצו - על בתה.

בשיחה שערכנו הלילה עם ד', היא סירבה להגיב לטענות, בנוסף, לאחר מכן, בעלה ששוחח עם 'כיכר השבת', טען כי "הסיפור לא ברור לו", וכי "זה נשמע לו ממש מוזר", בנוסף, התנער הבעל, וטען כי מספר הטלפון אותו הפיצה 'אפרת גולדברג' בפייסבוק, ודרכו קיימה שיחות טלפוניות - לא שייך לו. וזאת למרות שעל פי הנתונים שהגיעו לידי 'כיכר השבת', מספר הטלפון אכן שייך לד' ובעלה.

יצויין בנוסף, כי אחת ממכרותיה של ד', אישרה בשיחה עם 'כיכר השבת', כי מספר הטלפון המדובר בו ערכה 'אפרת גולדברג' שיחות טלפוניות - הוא אכן מספר טלפון השייך לד'.

'כיכר השבת' ימשיך לעקוב אחר הסיפור המוזר בימים הקרובים ויחשוף כל התפתחות באם תהיה.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר