ישראל במלחמהישראל במלחמה

מי לא רוצה שהשידוך יעלה יפה?

אין כמעט חתן וכלה שלא עברו את סדרת ההכנות הארוכה והמפרכת, אבל יש כאלו שמוסיפים עוד קצת טרדות כמו למשל התאמה של שמות בני הזוג, על היתרונות והחסרונות שבדבר

הרב חיים פוקס | כיכר השבת |
הרה"ג עמאר שליט"א בסידור חופו"ק. צילום פלאש 90

שם האשה כשם האמא - צוואת רבי יהודה החסיד

הובא באזהרת רבי יהודה החסיד שאין להתחתן כשיש שמות זהים לחתן ולחמיו או לכלה ולחמותה. יש אומרים שהטעם הוא כדי שלא יקרא אדם לאשתו בשמה ואימו תהיה לידו ויהיה בכך איזה פחיתות כבוד לאמו. וכן להפך אם האשה קוראת לבעלה בשם של אביה ליד אביה. למעשה איננו נוהגים כמו הצוואות הללו שהם ציווי ליוצאי חלציו בלבד. אמנם טוב לחוש לעניין ולקבל ברכה של רב על הנישואין בגלל הצוואה של רבי יהודה החסיד. אם השם המלא של הכלה ושל חמותה שונים – אין צורך להקפיד לשנות את השם, גם אם שתיהן נקראות בדרך כלל באותו השם. אם כבר נשאו, ושמו כשם חמיו או שמה כשם חמותה -צריך לשנות שם אחד לשם כינוי, ואין עוד מה לחשוש. בעניין שמות שווים למחותנים- אין להקפיד על זה. מותר לקרוא לחמיו וחמותו בשמותם הפרטיים אם הם מסכימים לכך, אבל אם הם רואים

בזה פחיתות כבוד – יקרא להם חמי וחמותי או כל שם אחר שמתאים להם.

זהירות מאלה שמתאימים שמות לקראת חתונה

עדיף להתנהג כציווי התורה "תמים תהיה עם ה' אלהיך". ואין צורך להתאים שמות על מנת להתחתן אע"פ שיש בספרים כל מיני התאמות בענין זה. בכל מקרה אין לבטל שידוך מפני אי התאמה בין שמות בני הזוג המחושבים בחשבון השמות ואם הלכו אצל רב מסוים ואמר להם שהשמות שלהם הם סימן לא טוב - אפשר תמיד להוסיף אות אחת או להחסיר אות אחת מהשם ויצא החשבון טוב, והקב"ה יזכה אותם להקים בית נאמן.

ומעשה היה ברב אחד שהיה בודק שמות של בני זוג ואומר להם להפרד אפילו אם היו נשואים. ודבר זה היה גורם הרבה צער כי הגמרא אומרת כי זוג שמתגרש אפילו המזבח מוריד עליו דמעות. הזהיר מו"ר אבא את אותו הרב, ולא שמע. ביקש הרב לבדוק את שמות הרב הזה ואשתו ומצא שלפי החשבונות הרב הזה לא מתאים לאשתו, קרא לו, הראה לו את החשבונות ואמר לו שהוא צריך להתגרש מאשתו כי החשבונות לא מתאימים. אותו רב החל לאחוז בראשו ואמר איך אעשה זאת? יש לי שמונה ילדים! איך אגרש את אשתי. אמר לו הרב אינך צריך לגרש את אשתך, אך תזהר לא לגרש זוגות אחרים על סמך מספרים וחשבונות שאין בהם ממש. וקיבל עליו.

ושוב פעם בא זוג בוכה לפני הרב. הם רוצים להתחתן וההורים שלחו אותם לאיזה רב שבדק את שמות שלהם ואמר להם שהם לא מתאימים וצריכים להיפרד. הזוג הזה כל כך רצו להתחתן, שמצאו את שאהבה ליבם. היה לרב צער מזה וקרא לאותו "רב" ולהורים ולבני הזוג. במעמד המכובד הזה הרגיש אותו הרב שלא בנוח, אבל לא היה יכול לחזור בו מדבריו שאמר כמה מסוכן להם להתחתן וכו'. שאל מו"ר אבא את השמות של בני הזוג ואמרו. ואז חזר ושאל את האמא האם יש לה שם נוסף ואמרה כי בילדותה קראו לה בעוד שם. בנתיים, אורו פניו של אותו חכם ומיד לקח נייר ועט ואמר: רגע רגע. לא ידעתי שיש לך שם נוסף. אם כן החשבון הוא שונה ואתם יכולים להתחתן זה עם זו. ובא לציון גואל.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר