אאא

פרסום ראשון: קשיים משמעותיים במיזם ששיווק חבילות השקעה בחברת "קיירוס פלנט" - במסגרתה המצטרפים למיזם משכירים כביכול שטחי אחסון וכוח עיבוד במחשבים ביתיים ולפי הצהרות החברה זוכים לרווחים. ל"כיכר השבת" נודע כי המיזם לגביו עלו בשנה האחרונה לא מעט תמיהות נקלע לאחרונה לקשיים חמורים, כאשר המשקיעים בפרויקט - בהם גם לא מעט חרדים - חוששים כי איבדו את כספם.

המיזם מציע לכל דורש אפשרות להשכרת מחשבים ביתיים, כשלטענת החברה היא מוכרת לצדדים שלישיים את כוח העיבוד ואת שטח האחסון עבור מחשוב מבוזר, אלא שעבור האפשרות להשכרת המחשב הביתי נדרשים המשקיעים להכניס לחברה סכומים של עד כ-11,000 שקלים אותם מגדירה החברה כ"פיקדון".

בחברה מצהירים כי הפיקדון ניתן כ"הוכחת רצינות" וכערובה לכך שהמשקיע לא יכבה את מחשבו וישבש את עבודת המערכת. לטענת החברה, כספים אלו מוחזרים כחלק מהרווחים החודשיים למשקיעים. אלא שלאחר שנה, התכנית מסתיימת והמשקיע נאלץ להכניס שוב השקעה כ'פיקדון' להוכחת אותה רצינות.

יוסי גולדשמיד בהודעה שפרסם הלילה למשקיעי החברה (צילום מסך)
יוסי גולדשמיד בהודעה שפרסם הלילה למשקיעי החברה (צילום מסך)
הגדלה

בתמורה לצירוף משתמשים חדשים לרשת, המשקיע זוכה בתמורה של כ-15 אחוזים. המשקיע גם זכאי לאחוזים נוספים עבור כל צירוף שמבצע המשקיע שהוא צירף למיזם - מאפיין שמעלה חשש כבד לפיו החברה פועלת בשיטת פירמידה.

משקיעים חרדים שהצטרפו למיזם בעקבות כנסים שנערכו בריכוזים חרדים, סיפרו ביממה האחרונה בשיחות עם "כיכר השבת" כי יוסי גולדשמיד, מי שמוצג בפרסומים שונים כנציג החברה בישראל, הציע למשקיעים לרכוש מחשבים בעלות של 500 שקלים לצורך המיזם. על פי ההערכות, המחשבים הפשוטים לא מסוגלים לשמש רשת מחשבים רצינית.

בעוד החברה כאמור מצהירה באופן רשמי כי את שטחי האחסון וכוח העיבוד היא מוכרת לצדדים שלישיים, התמורה שמקבלים המשקיעים משתנה לפי גודל ההשקעה. כך שייתכן שמשקיע שהכניס סכום של 11,000 שקלים יקבל סכום של 20 דולרים ביום, זאת כאשר משקיע שהכניס מאות דולרים בודדים יקבל עבור אותו מחשב דולרים בודדים, תלוי ביחס ההשקעה.

צילום מסך מאתר ''קיירוס ישראל''
צילום מסך מאתר "קיירוס ישראל"
הגדלה

בשנה האחרונה ערכו בכירים במיזם שורת כנסים בישראל שנועדו לגיוס משקיעים, בין השאר כאלו שפנו בצורה ממוקדת לחרדים שלא בהכרח מתמצאים ברזי הטכנולוגיה, זאת כאשר אדם המתמצא פחות או יותר בתחום הטכנולוגי יודע כי עלות שימוש בשרתים גדולים כמעט אפסית ולא ברור מי הם הלקוחות שנזקקים לשטחי האחסון של קיירוס.

בשבועות האחרונים, נאמר למשקיעים בחברה כי לא יוכלו עוד למשוך את כספם בצורה בה היו רגילים לעשות זאת עד היום. מקורות במיזם מסרו ל"כיכר השבת" כי החברה טענה ללקוחות כי השינוי מבוצע בעקבות הונאה שביצעו כביכול עובדים בחברה. לצד זאת, מעדויות שהגיעו ל"כיכר השבת" עולה כי גולדשמיד, שצירף ישראלים רבים למיזם אמר למשקיעים כי בכוונתו לייבא לישראל בשבועות הקרובים כרטיסי אשראי מיוחדים של החברה עימם ניתן יהיה למשוך את הכספים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בפרסומים שונים באינטרנט מוצג גולדשמיד כ"נציג קיירוס בישראל", אלא שכאשר פנינו אליו הערב, גולדשמיד התנער ואמר כי אין לו קשר לחברה. לדבריו, הוא רק צירף אליה משקיעים ישראלים ומשקיע בה בעצמו. גולדשמיד הודה כי אכן החברה נקלעה לאחרונה לקשיים, אך הפנה אותנו לאלכס פולונסקי, המוצג אף הוא בפרסומים שונים כנציג החברה בישראל.

גולדשמיד בהודעה למשקיעים שלא קיבלו את כספם: 

אלא שגם פולנסקי הכחיש בשיחה עם "כיכר השבת" כי הוא נציג החברה בישראל, והפנה אותנו בחזרה למר גולדשמיד שלטענתו מייצג את החברה ונמצא בקשר ישיר איתה. לשאלתנו לגבי מצב החברה כיום, ענה פולונסקי: "וודאי שיש קשיים בחברה, אבל הם אומרים שהם יוצאים מזה". בהמשך השיחה, פולונסקי אף הודה כי הוא חושש לכספים שהשקיע במיזם.

בשיחה נוספת שקיימנו עם מר גולדשמיד, הוא טען בתוקף כי מר פולונסקי הוא נציגה של החברה בישראל. גולדשמיט הודה כי החברה "עברה הליכים שיש כאלה שיקראו לזה משבר", אך טען כי הוא עדיין מאמין שהחברה תתאושש. בהמשך, הוא הצהיר כי התנתק מהפעילות עם החברה מזה חצי שנה.

אלא, שלמרות ששני הנציגים הבכירים של החברה בישראל מודים בקשיים החמורים, ואחד מהם אף מביע חשש מאיבוד הכספים שהשקיע בה, משווק במיזם "קיירוס ישראל" מספר הערב ל"כיכר השבת" כי "נכון לעתה עדיין מנסים לצרף משקיעים חדשים לחברה".