אאא

סערה בארה"ב סביב החלטתו של הנשיא דונלד טראמפ לאסור כניסת אזרחים מ-7 מדינות מוסלמיות. בתי משפט בעיר ניו יורק ובמדינת וירג'יניה הורו אמש (מוצאי שבת) לרשויות להקפיא באופן חלקי את אכיפת הצו הנשיאותי, בטענה שהוא עומד בסתירה לחוקי ההגירה של ארה"ב. במקביל, אלפי בני אדם הפגינו אמש בשדות התעופה הגדולים ברחבי המדינה, במחאה נגד החלטת הנשיא.

לדברי בכיר במשרד לביטחון המולדת, אזרחים ממדינות אלה המחזיקים בגרין קארד, שנכללו בצו ולא יכלו לחזור לבתיהם, הורשו להיכנס למדינה. הבכיר הבהיר כי כל מחזיקי הגרין קארד משבע המדינות המוזכרות בצו שנמצאים בחו"ל וביקשו לחזור לארה"ב, קיבלו אישור מיוחד. אתמול הוגשו עתירות לבתי המשפט נגד אכיפת הצו החדש, האוסר על כניסת אזרחים מוסלמים מהמדינות סודאן, איראן, עיראק, תימן, סומליה, לוב וסוריה למשך 90 יום ועל כניסת פליטים למשך 120 יום.

הפסיקה המשמעותית ביותר ניתנה בברוקלין בניו יורק, שם החליט שופט פדרלי לא לאפשר את גירושם מתחומי ארה"ב של מסורבי הכניסה עם אשרות שהייה תקפות בנמלי התעופה ברחבי ארה"ב, בהם פליטים. טרם ברור אם בית המשפט גם יכריח את הרשויות לשחרר אותם ממעצר בשדה התעופה ולאפשר להם להיכנס לתחומי המדינה.

עם זאת, עורכי דין שהגישו את העתירות נגד הבית הלבן במטרה לחסום את הצו אמרו כי החלטת השופט עשויה להשפיע על כ-200-100 בני אדם בלבד שעוכבו בנמל התעופה ברחבי המדינה.

הלילה אמר בכיר במשרד לביטחון המולדת כי על פי ההערכות 375 נוסעים הושפעו מהצו החדש, 109 מהם היום בדרכם לארה"ב ולא יכלו להיכנס למדינה. 173 אחרים נעצרו על ידי חברות התעופה טרם העלייה למטוסים לארה"ב. ארגון התעופה הבינלאומי אמר כי הצו תפס את חברות התעופה ברחבי העולם לא מוכנות ואפילו דיילים וטייסים שמגיעים ממדינות אלה לא יכלו להיכנס לארה"ב.

במקביל כאמור נערכו הפגנות בשדה התעופה ג'יי-אף-קיי בניו יורק, שדה התעופה או'הארה בשיקאגו ושדה התעופה דאלס שמחוץ לוושינגטון. המפגינים נשאו שלטים נגד הנשיא טראמפ ובעד קליטת פליטים בארה"ב. בין המפגינים בשדה מחוץ לוושינגטון בלטו עורכי דין שהגיעו למקום כאשר הם נושאים שלטים גדולים עליהם נכתב: "סיוע משפטי בחינם" ו-"זקוקים לסיוע משפטי? פנו אליי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

החל מסוף השבוע החלו להתפרסם דיווחים על אזרחים משבע המדינות המופיעות בצו הנשיאותי, שעוכבו עם נחיתתם בארה"ב. ברשתות החברתיות נפוצו סיפורים על רופאים מתמחים, סטודנטים לתארים מתקדמים ועובדי הייטק, לצד פליטים חסרי כל ומשפחות שאינן דוברות אנגלית, שנתקעו כולם בעמדות המכס. פקידי המכס האמריקאים לא ידעו כיצד בדיוק לאכוף את ההוראות החדשות, שהוכנו ופורסמו ללא התייעצות מסודרת של הבית הלבן עם הרשויות.

בהמשך הלכו והתבררו פרטים נוספים על אופן האכיפה של הצו הנשיאותי. כך למשל הודיעה מזכירות המדינה, שהצו חל גם על מי מאזרחי המדינות הללו שברשותם אזרחות נוספת, לא משנה של איזו מדינה. כמו כן התברר כי רשויות המכס מונעות כניסה לארה"ב גם מאזרחים של המדינות הללו שכבר נמצאים בתהליך של קבלת אישור שהות ועבודה קבועה בארה"ב, ובמקרים מסוימים, אפילו של אנשים שנמצאים במרחק של שבועות בודדים בלבד מקבלת אזרחות אמריקאית.

צעדו של טראמפ נעשה כצעד ישיר לאיום הטרור שמגיע דרך מהגרים ממדינות מוסלמיות חלקם ביצעו בשנים האחרונות פיגועים על אדמת ארה"ב. סביר להניח שעם הזמן יוסדר הנושא בצורה מאורגנת, טראמפ כבר הוכיח תוך שבוע בלבד כי הוא הגיע כדי לקיים את הבטחות הבחירות שלו והוא אינו מתכוון להניח מנושא המהגרים הבלתי חוקיים ואלו שמגיעים ממדינות מסוכנות.

המחלקה לביטחון המולדת בארצות הברית הגיבה הבוקר לצו בית המשפט הפדרלי בניו יורק האוסר על הרשויות לגרש אנשים שנחתו במדינה ומחזיקים באשרות כניסה תקפות, גם אם הם מגיעים מהמדינות שנאסרו בצו הנשיאותי החדש של דונלד טראמפ. מהמחלקה נמסר כי היא "תציית להנחיות מערכת המשפט, אך הצו הנשיאותי עומד על כנו".