אאא

המאבק על השבת לא עוצר בירושלים. תחת הכותרת "ושמרו בני ישראל את השבת", מתריעים רבנים וגדולי תורה מפני אישור הקמתו של בית אבות חילוני ברחוב ז'בוטינסקי מול רחוב רבי עקיבא בבני ברק שיגרום לחילולי שבת המוניים.

בין החותמים נגד הכוונה להקים את בית האבות - חברי מועצת גדולי וחכמי התורה הגר"ש בעדני, הגר"י זילברשטיין, הגרח"מ וואזנר, ורבני הקהילות הגר"י סילמן, רב קהילת סלונים הגר"מ לוריא וראשי ישיבות בהם הגר"ב ויסבקר שישיבתו באזור בו צפוי לקום בית אבות.

"בית אבות חילוני במימדי ענק יתניע אלפי מבקרים ברכב מידי שבת בשבתו, מכשירי הטלוויזיות יפעלו בשבת כבחול! הקפיטריה תשרת את המבקרים שבעה ימים בשבוע! ומי יודע מה עוד מצפה ח"ו", כותב אב"ד חוג חתם סופר הגרי"מ אלטמן במכתבו אליו הצטרפו גדולי הרבנים.

הרב אלטמן מוסיף וכותב כי "בני ברק שומרת שבת, עיריית בני ברק שומרת על השבת, אין ספק שהיא תבלום את הקמתו".

חבר המועצת הגאון רבי יצחק זילברשטיין כתב כי "גם אני מצטרף לזעקת השבת שבזכותה אנחנו חיים ובזכותה אנחנו זוכים לגור בארצנו באהבה".

הגר"י סילמן הוסיף וכתב כי "הנני להצטרף לבקשת הרבנים, בטוחני בעסקני הציבור ששבת קודש יקרה להם ויעשו הנדרש למנוע הנזק הגדול בעיר".

ראש ישיבת "בית מתתיהו", הגאון רבי ברוך ויסבקר כתב כי "אי אפשר להעלות על הדעת שבעיר התורה יקימו מרכז גריאטרי ובנוסף שירותי רווחה ומלון אירוח, כל זה בניהול חילוני, במימדי ענק".

"זה יד לחילול שבת קודש ח"ו", מתריע הגר"ב ויסבקר, "ויש בזה חילול ד' נורא שבשער הכניסה לעיר התורה ירמסו ח"ו את שבת קדשנו. שמירת השבת היא מקור פרסנתנו ולא ח"ו רמיסת השבת".

הגאון רבי חיים מאיר הלוי וואזנר כתב כי "אנו בטוחים שדיירי בני ברק עיה"ק יעמדו על קדושת שבת קודש ולא יפתחו מוסד כאן כגון חדרי אירוח ומלונות ובית אבות וכדומה שיהרסו את קדושת השבת של בני ברק".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הגאון רבי שמואל אליעזר שטרן כותב כי "מצווה רבה לעמוד על המשמר ולמנוע פירצות בחומת השבת".

עסקני השבת מאשימים כי "ראש העיר זייברט וועדת משנה לתכנון ובנייה מביאים את חילול השבת לבני ברק". לדבריהם: "עליהם לעצור מיד את בית האבות הגדול בישראל".

אברהם טננבוים, מזכיר העירייה ודוברה, אומר ל"כיכר השבת" בתגובה כי "קודם כל צריך להבהיר שכל התוכניות הללו אושרו אצל ראשי עיר קודמים לפני שנים רבות. ראש העיר עשה הכל שזה יהיה מרכז רפואי גריאטרי ולא בית אבות רגיל ובכך המצב הרבה פחות קשה.

"העירייה לא יכולה לעצור תוכניות שאושרו לפני שנים אבל עושה הכל לצמצם את ההיבטים הבעייתיים העלולים לצוץ, אולם כאשר מדובר במרכז גריאטרי כולם מבינים שהמשמעויות אחרות לגמרי מאשר בית אבות רגיל שאכן היה עלול לגרום לבעיות רבות עוד יותר".