אאא

מפתחי השעונים החכמים ציפו לראות אחד כזה על כל אחד, דבר שפחות עבד. אך בקרב הילדים השעון החכם פופולרי יותר והפך ללהיט ענק ברחבי העולם.

אלא שיחד אם הנוחות והיופי באים דברים שליליים שעלולים להיגרם מלבישת שעון שאוגר נתונים וקולט שמע בכל רגע ובמיוחד לילדים.

הסוכנות הגרמנית לענייני תקשורת, ה-Bundesnetzagentur, הודיעה כי היא מטילה איסור על מכירת שעונים חכמים לילדים ואף יצאה בקריאה להורים להשמיד את השעונים שרכשו לילדיהם. זאת כיוון שהיא רואה בהם מכשירי האזנה.

יכולתו של השעון לשדר האודיו מדיר שינה מעיניהם של המחוקקים בגרמניה שנחושים להפסיק את החדירה לפרטיות ולסכנה האפשרית. נשיא הסוכנות סיפר כי "דרך אפליקציה, הורים יכולים להיעזר באותם שעונים חכמים לילדים כדי להקשיב לסביבת הילדים בלי ידיעתו, וצריך להתייחס אליהם כאל מכשירי האזנה לא מאושרים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'דיגיטל' ותישארו מעודכנים

בנוסף הוא קרא למורים לשים לב לכך שהתלמידים אינם נושאים שעונים חכמים מכיוון שההורים משתמשים בהם בכדי להאזין למורים. הרגולטור לא מפנה אצבע כלפי דגמים או מותגים מסוימים, אלא פוסל את הקטגוריה כליל.

נזכיר כי בחודש שעבר הודיע ארגון הצרכנות האירופי על כך ששעונים חכמים מהווים פרצת אבטחה של ממש בכל הנוגע לילדים, וזאת כיוון שניתן לפרוץ לפונקציית המעקב באמצעות רכיב ה-GPS שבשעונים, ובכך להשיג גישה למיקומי הילד בכל עת. בנורווגיה פרסמה מועצת הצרכנות דו״ח לפיו חלק מהשעונים החכמים המיועדים לילדים מעבירים מידע מהם בצורה לא מוצפנת ובכך חושפים את עצמם לפריצות וסכנות כתוצאה מהן.

בפברואר האחרון עצרה הסוכנות הגרמנית את המכירה של בובה בשם "קיילה החברה שלי" לאחר שמצאה פגמים במיקרופון ובחיבור הבלוטות׳ של המכשיר. כך שנראה שהמחוקק לא חושש מלעצור לחלוטין קטגוריות מוצר שהוא מוצא כחשודות או בעייתיות. לא ברור נכון לעכשיו האם ליצרני השעונים החכמים לילדים יש אפשרות להציג את הצד שלהן בנושא ויוכלו להציג שינויים במוצרים שלהם כדי לבטל את איסור המכירה.