אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו, חשף לעולם את "ארכיון האטום" של איראן. מנהיגי איראן דוחים כל הזמן את הטענות על נשק גרעיני, אך 55 אלף תיקיות שנמצאו על ידי המודיעין הישראלי מוכיחים שאיראן מייצרת נשק גרעיני בפרויקט עמאד", אמר ראש הממשלה. 

"הערב נראה לכם משהו שהעולם לא ראה מעולם, הערב אנחנו נגלה הוכחות חד-משמעיות מהגרעין שאיראן הסתירה מהקהילה הבינלאומית בארכיון האטומי הסודי שלה. אנחנו נראה לכם את התיקים הסודיים שלהם. המנהיגים מכחישים שהם רוצים נשק גרעיני. איראן שיקרה ובגדול".

הוא הציג תמונה של מבנה ובה, לדבריו, "הם החביאו את הארכיון האטומי. מעט איראנים ידעו איפה זה, ומעט מאוד ישראלים. מבחוץ זה היה מתחם תמים. זה נראה כמו מחסן הרוס אבל מבפנים הוא הכיל את הארכיון הגרעיני של איראן בכספות עצומות. לפני כמה שבועות, בהישג מודיעיני נדיר, ישראל השיגה חצי טון חומר מהמודיעין בכספות האלה והנה מה שיש לנו: 55 אלף עמודים, ועוד 55 אלף קבצים על 183 דיסקים. כל מה שתראו זה העתק מדויק של החומר האיראני".

"הנה מה שהיה בתיקים: מסמכים מפלילים, מצגות מפלילות, תכניות מפלילות, תמונות, קליפים ועוד. חלקנו את המידע הזה עם ארה"ב והיא יכולה לאמת את האמינות. ונחלוק את זה עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית".

"ידענו שנים שלאיראן יש תכנית גרעין סודית - פרויקט עמאד. עכשיו אנחנו יכולים להוכיח את פרויקט עמאד, שאיראן מסתירה את תכני הפרויקט כדי לפתח נשק גרעיני מתי שתוכל. זאת מצגת מקורית מהקבצים והנה המשימה: לעצב לייצר ולבדוק חמישה ראשי נפץ עם 10 קילוטון TNT על טיל. לא צריך לקרוא פרסית כדי לקרוא TNT. זה כמו חמש פצצות הירושימה על טילים בליסטיים".

"זה גיליון מקורי איראני של פרויקט עמאד. לפרויקט עמאד היו את חמשת המרכיבים לתוכנית גרעין. הראשון הוא תכנון נשק גרעיני. זה שרטוט מקורי איראני של הנשק. לא צריך לדעת פרסית כדי להבין - U235".

נתניהו הציג את מה שלטענתו היא סימולציה של חיבור כל הרכיבים: "פיתוח ליבות אטומיות, הליך היציקה, יציקת הליבה, המתקן הסודי התת-קרקעי. והנה סימולציה של פיצוץ גרעיני. הרכיב הרביעי הוא הכנת בדיקות . הרכיב החמישי הוא שילוב ראשי נפץ גרעינים על טילים.

"אין לי צורך להזכיר לכם שאיראן כל הזמן מאריכה את טווח הטילים הבליסטיים שלהם. הם החלו ב1,000 ק"מ ועכשיו 2,000 ק"מ בערך. הם מגיעים לריאד, תל אביב, מוסקבה. אבל הם עובדים על טווחים הרבה יותר ארוכים כדי לשאת נשק גרעיני".

"הקבצים האלה מוכיחים ללא ספק שאיראן משקרת שמעולם לא הייתה לה תוכנית לנשק גרעיני. התיקים מוכיחים את זה, אבל הנה מה שקורה הלאה: איראן ניצבה בפני לחץ גובר ב-2003 אחרי מלחמת המפרץ. אז היא הייתה צריכה לעצור את פרויקט עמאד אבל היא לא עשתה זאת. היא עשתה שני דברים: לשמר את היכולות הגרעיניות שלה והשנייה לפתח אותן. העבודה חולקה לשני חלקים: סמוי וגלוי. חלק מרכזי בתכנית היה ליצור ארגונים חדשים שימשיכו את העבודה. אז הארכיון הזה אומר בבירור שאיראן תכננה בדרגים הבכירים ביותר להמשיך בעבודה על נשק גרעיני".

"אני רוצה לתת לכם דוגמה נוספת לפעילות של איראן הקשורה בנשק גרעיני שהמשיכה אחרי פרויקט עמאד. לא שמים אלפי צנטריפוגות מתחת להר כדי לייצר איזוטופים רפואיים. שמים אותן מסיבה אחת: העשרה לנשק גרעיני. בתיקים מופיע שמתקן פורדו תוכנן כבר מהתחלה כחלק מפרויקט עמאד ליצור נשק גרעיני (הציג תרשים של המתקן). לא תופתעו שאיראן התעקשה להשאיר את פורדו וההסכם אפשר לה לעשות את זה. אבל זה בא עם מכשול: איראן הייתה צריכה להתוודות על תכנית הנשק הגרעיני שלה. זה היה תנאי ליישום התוכנית".

"בדצמבר 2015 הסוכנות לאנרגיה אטומית פרסמה את ההיבטים הצבאיים לתוכנית הגרעין האיראנית. זאת הייתה ההזדמנות של איראן להתוודות על התוכנית לנשק גרעיני. 'הייתה לנו תוכנית, השמדנו'. אבל הנה מה שהיא אמרה: 'איראן מכחישה את הקיום של תכנית לעיצוב וייצור נשק גרעיני והכחישה את קיום תכנית עמאד'".

"מה שהראיתי לכם הערב זה רק חלק קטן מכל החומר שיש בידנו, אבל גם מהדוגמה הזאת אפשר להסיק ארבע מסקנות. ראשית, איראן שיקרה שלא הייתה לה תוכנית נשק גרעיני. 100 אלף קבצים סודיים מוכיחים שהם שיקרו. שנית, גם אחרי העסקה הם המשיכו לשמר ולהרחיב את הנשק הגרעיני. שלישית, איראן שיקרה שוב ב-2015 לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. הרביעית, ההסכם עם איראן מבוסס על שקרים איראניים והונאה איראנית. 100 אלף קבצים מוכיחים שהם שיקרו. הנה המסקנה: איראן ממשיכה לשקר. רק בשבוע שעבר זריף אמר: מעולם לא רצינו ליצור פצצה. ההסכם נותן לאיראן דרך ברורה לייצר נשק גרעיני. הם מתכננים לעשות את זה. זה הסכם נוראי, זה לא היה צריך לקרות. ובעוד כמה ימים טראמפ יחליט על מה לעשות עם ההסכם. אני בטוח שהוא יעשה את הדבר הנכון, לארה"ב, לישראל, ולשלום בעולם".

נאומו של נתניהו שהחל בשפה האנגלית הועבר בשידור חי ב-CNN, FOX NEWS, sky news ובאלג׳זירה באנגלית. לאחר סיום הדברים חזר נתניהו על ההודעה בשפה העברית.

כמה דקות לאחר סיומו של נתניהו הגיב לדברים הנשיא דונלד טראמפ ואמר "נתניהו העביר את המסר הנכון. מה שישראל עשתה היום הוא נכון. הסכם הגרעין הוא נוראי. נקבל החלטה לפני ה-12.5".

טראמפ אמר כי לדעתו עזיבה של הסכם הגרעין עם איראן תשלח מסר חיובי לקוריאה הצפונית. "לא מקובל עלינו שאיראן תוכל להרכיב פצצה גרעינית בתוך שבע שנים. הסכם הגרעין העשיר את קופתה של איראן בעוד שארה"ב לא קיבלה דבר בתמורה", הוסיף הנשיא.