אאא

המאבק על הסכם הגרעין: מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש קרא הבוקר (חמישי) לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ שלא לסגת מהסכם הגרעין עם איראן כפי שהוא מאיים לעשות.

גוטרש העניק ריאיון לרשת BBC הבריטי ואמר כי הסכם הגרעין שנחתם בשנת 2015 בין המעצמות לאיראן היה בגדר "ניצחון דיפלומטי חשוב" והזהיר מהשלכות של פרישה אפשרית: "אנחנו נמצאים בעיצומם של זמנים מסוכנים. פרישה אמריקנית מההסכם היא בגדר סיכוי ממשי למלחמה. אסור לנו לבטל את ההסכם כלא היה אלא אם כן יש תחלופה ראויה".

דבריו של גוטרש מגיעים על רקע חשיפת ארכיון הגרעין הסודי של איראן על-ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהציג את המידע בקריה בתל אביב בתחילת השבוע. את המידע השיגה ישראל במבצע מודיעיני של המוסד. הישג שקיבל את ברכתם של האמריקאים

ב-12 במאי יודיע הנשיא טראמפ אם ארה"ב נשארת או פורשת מהסכם הגרעין בזמן שבאירופה ממשיכים ללחוץ על הנשיא האמריקני שלא לסגת. גם אחרי החשיפה הישראלית, באירופה טוענים בתגובה, כי הממצאים היו ידועים בזמן הבדיקות שנערכו לקראת החתימה על ההסכם ושהמידע הישראלי לא מוכיח הפרה איראנית לאחריה. זאת למרות שהמידע מוכיח כי האיראנים ממשיכים לשקר בנוגע לתכנית ומטרותיה מלכתחילה גם כעת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

במקביל לריאיון של גוטרש האיראנים ממשיכים באיומיהם, שגריר איראן בבריטניה חמיד ביידינג'אד התראיין לתוכנית "אמאנפור" ברשת CNN והבהיר שוב, כי נסיגה אמריקנית מההסכם, משמעותה, שאין שום הסכם. "איראן תהיה מוכנה לשוב למצב הקודם. זה יכול להיות בדמות העשרת אורניום או בדמות בחינה מחדש של שיתוף הפעולה שלנו עם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) או פעולות אחרות שנמצאות כעת בבחינה", אמר השגריר האיראני בלונדון.

לאחרונה התבטאו גם נשיא צרפת עמנואל מקרון וגם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל כי ההסכם עם איראן לא מספיק בשביל להצר את צעדיה בכל הנוגע לתוכנית הגרעין והטילים הבליסטיים. טראמפ הציע לקיים משא ומתן מחודש, אך השגריר ביידינג'אד שלל לחלוטין את האפשרות הזאת.

"זה לא מקובל על טהרן. על הסכם הגרעין נוהל משא ומתן והוא עובר וצריך להמשיך לפעול לפיו ולאכוף אותו. היו נגדנו האשמות, אבל בסבא"א ערכו את הבדיקות ולעולם לא הוצגה בפנינו שום ראיה על פעולות לא חוקיות שביצענו. סבא"א סגרה את התיק באופן מוחלט".