אאא

מיד לאחר הכרזתו הדרמטית של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן, פרסם אמש (שלישי) הבית הלבן דף מידע, שמסביר את הרקע להחלטה, לצד פרטים נוספים על הסנקציות שיוטלו על האיראנים בשל ההחלטה של טראמפ.

בנוסף, בדף המידע נכללת גם רשימת הדרישות העתידית מאיראן, ובה - הפסקת תמיכה בחיזבאללה, וידוא שלעולם לא יהיו למשטר טילים בליסטיים בין-יבשתיים, הפסקת האיומים בהשמדת ישראל וכמובן הבטחה שהרפובליקה האיסלאמית לעולם לא תפתח נשק גרעיני. 

להלן תרגומו המלא של דף המידע שהפיץ הבית הלבן כפי שפורסם ב-ynet:

• הנשיא טראמפ מסיג את השתתפות ארצות הברית בהסכם הגרעין, כי ההסכם לא הצליח להגן על האינטרסים הלאומיים של אמריקה.

• ההסכם העשיר את המשטר האיראני ואפשר את התנהגותה הזדונית, בזמן שלכל היותר הוא דחה את מאמציה להשיג נשק גרעיני בעת שהוא מאפשר לה לשמר את המחקר והפיתוח הגרעיני.

• הנשיא הורה לממשל להתחיל מיידית בתהליך הטלה מחדש של הסנקציות. הסנקציות שיושבו ימוקדו במגזרים קריטיים לכלכלה האיראנית, כאנרגיה, התעשיות הפטרוכימיות ומגזר הבנקאות. לסוחרים עם איראן יינתן פרק זמן שיאפשר להם להפסיק את פעולותיהם באיראן או את עסקיהם שקשורים לאיראן. אלו שלא יפסיקו את פעולותיהם עם איראן תוך אותו הזמן יסתכנו בהשלכות חמורות.

•פרישת ארצות הברית מהסכם הגרעין תפעיל לחץ על המשטר האיראני לשנות את דרכיו הזדוניות ותבטיח שמעשיו הרעים לא יזכו שוב לתמורה חיובית. כתוצאה מכך, הן איראן והן גרורותיה האזוריות יהיו תחת פיקוח. צעד זה יסייע להבטיח הפסקת הזרמת כספים למימון הטרור ופעולות הגרעין.

•מודיעין שסופק לאחרונה על ידי ישראל העניק מידע על ניסיונות העבר החשאיים של איראן לפתח נשק גרעיני, דבר שבנוגע לו היא שיקרה במשך שנים. המודיעין הראה בנוסף כי המשטר האיראני לא התוודה בנוגע לפעילות הנשק הגרעיני שלו, ושהוא נכנס להסכם הגרעיני בכוונה לרמות.

• ההסכם נכשל בהתמודדות עם תוכנית הטילים של איראן, ולא כלל מכניזם מספיק חזק לפיקוח ולאימות.

• ההסכם בטיפשותו העניק למשטר האיראני סכום כסף עצום וגישה למערכת הכלכלית הבינלאומית לצרכי סחר והשקעות. במקום להשתמש בכסף מההסכם כדי לתמוך בעם האיראני, המשטר מימן במקום זאת את פיתוח והצבא והמשיך לממן ארגוני טרור, כמו חיזבאללה וחמאס.

• איראן הפרה את החוקים והתקנות של מדינות אירופה ותמכה בפעולות החתרניות שמבצע כוח קודס של משמרות המהפכה.

• הנשיא טראמפ יפעל במטרה לכנס קואליציה רחבה של מדינות כדי למנוע מאיראן כל נתיב לנשק גרעיני וכדי להתמודד עם הכוחניות של הפעולות הזדוניות של המשטר.

 •המדינות חייבות לפעול יחדיו כדי לעצור את הניסיון של המשטר האיראני לחתור להגמוניה אזורית.

א. בסוריה, המשטר האיראני תומך במשטר אסד וקשור לרצח העם שמבצע אסד נגד בני עמו.

ב. בתימן, המשטר האיץ את העימות והשתמש בחות'ים כדי לתקוף מדינות אחרות.

ג. בעיראק, משמרות המהפכה של איראן תומכות במיליציות ובארגוני טרור שיעיים.

ד. בלבנון, המשטר האיראני מאפשר לחיזבאללה להיות כוח הפועל בחתרנות ובונה ארסנל נשק שמאיים על האזור.

• פעולות הממשל מופנות נגד ההתנהגות הזדונית של המשטר האיראני, ולא נגד האיראנים עצמם - הם קורבנות המשטר שסובלים זה הזמן הממושך ביותר.

• הנשיא טראמפ הבהיר כי בנוסף לכך שלעולם הם לא יפתחו נשק גרעיני, המשטר האיראני חייב בנוסף:

א. להבטיח שלעולם לא יהיו לו טילים בליסטיים בין-יבשתיים, להפסיק פיתוח של טילים בעלי יכולת לשאת נשק גרעיני ולהפסיק הפצת טילים בליסטיים לאחרים.

ב. להפסיק כל תמיכה בטרוריסטים, בקיצוניים ובגרורות אזוריות, כמו חיזבאללה, חמאס, טליבאן ואל-קאעידה.

ג. להפסיק את כוונתו המוצהרת והמוכרזת להשמיד את ישראל.

ד. לעצור את איומים על חופש השיט, במיוחד במפרץ הפרסי ובים האדום.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ה. להפסיק את הסלמת המלחמה בתימן ואת החתרנות באזור, באמצעות משלוח נשק לחות'ים.

ו. לסיים את מתקפות הסייבר נגד ארצות הברית ובנות בריתה, כולל ישראל.

ז. להפסיק את פגיעותיו החמורות בזכויות אדם, שנראו היטב לאחרונה בדיכוי ההפגנות הנרחבות של אזרחי איראן.

ח. להפסיק את המעצר הלא חוקי של זרים, ובהם אזרחים אמריקנים.

טראמפ אף פרסם הלילה סרטון מיוחד בו הוא פונה ישירות לאזרחי איראן ואומר "אני רוצה להעביר מסר לאזרחים הסובלים זמן רב באיראן, אנשי אמריקה עומדים איתכם זה כמעט 40 שנה שאתם בני ערובה תחת דיקטטורה".

"מנהיגי איראן אומרים שהם מתנגדים לדון בהסכם החדש ואני מבין אותם, גם אני אם הייתי במקומם הייתי כנראה מתנהג אותו הדבר, אבל אם הם ירצו לדון בכך מחדש אני כאן זמין ומוכן", אמר הנשיא האמריקני.