אאא

יום היסטורי בתולדות המדינה: אחר הצהריים (שני) נפתחה שגרירות ארה"ב בירושלים, שבה פעלה עד כה קונסוליה בלבד, וזאת בפעם הראשונה אחרי 70 שנה.

טקס הפתיחה התקיים במבנה ברחוב דוד פלוסר 14 בעיר, כהמשך ישיר להכרת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הכרה רשמית בירושלים כבירת ישראל.

בציוץ חגיגי, כתב טראמפ: "יום גדול לישראל. ברכות", ואף שלח ברכה מצולמת בה אמר: "בדיוק לפני שבעים שנה ארצות הברית תחת הנשיא טרומן הפכה להיות האומה הראשונה שהכירה במדינת ישראל. היום אנחנו פותחים רשמית את שגרירות ארצות הברית בירושלים. מזל טוב. זה היה צריך לקרות לפני הרבה זמן. כמעט מיד אחרי הכרזת המדינה ב-1948, ישראל הכריזה על ירושלים כבירתה, הבירה שהעם היהודי ייסד בימי קדם. כה חשוב".

הציוץ הנשיאותי (צילום מסך)
הציוץ הנשיאותי (צילום מסך)
הגדלה

"כיום", המשיך הנשיא, "ירושלים היא מושבה של ממשלת ישראל, ביתו של בית המחוקקים הישראלי ובית המשפט העליון הישראלי, של הנשיא וראש הממשלה הישראלים. ישראל היא אומה ריבונית עם זכות כמו של כל אומה ריבונית אחרת, לקבוע את בירתה. אולם במשך הרבה שנים לא הכרנו במובן מאליו, במציאות הפשוטה שבירת ישראל היא ירושלים".

"ב-6 בדצמבר 2017, בהנחייתי, ארצות הברית הכירה רשמית סוף-סוף בירושלים כבירת ישראל האמיתית. היום אנחנו עומדים בהכרה זו ופותחים את השגרירות באדמה הקדושה וההיסטורית של ירושלים. ואנו עושים זאת שנים רבות לפני התכנון".

איוונקה טראמפ לאחר הסרת הלוט משלט השגרירות
איוונקה טראמפ לאחר הסרת הלוט משלט השגרירות
הגדלה

"כפי שאמרתי בדצמבר, השאיפה הגדולה ביותר שלנו היא לשלום. ארצות הברית נותרה מחויבת לחלוטין לסייע בהשגת הסכם שלום בר-קיימא. אנחנו ממשיכים לתמוך בסטטוס-קוו באתרים הקדושים בירושלים, כולל בהר הבית המכונה גם חראם א-שריף".

"העיר הזו והאומה כולה הם עדות לרוח הבלתי ניתנת לשבירה של העם היהודי. ארה"ב תמיד תהיה חברה גדולה של ישראל ושותפה במטרה לחופש ולשלום. אנחנו מאחלים לשגריר פרידמן הצלחה במשרדו החדש בשגרירות היפהפייה הזו בירושלים. אנו מושיטים יד ידידותית לישראל, לפלסטינים ולכל שכניהם. מי ייתן ויהיה שלום, מי ייתן שאלוהים יברך את השגרירות ואת כל מי שמשרת בה, ושאלוהים יברך את ארצות הברית של אמריקה. תודה לכם".

 נאומו של נתניהו - והברכה (צילום: מתוך שגרירות ארה"ב בפייסבוק)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשא נאום ארוך, בו כצפוי הזכיר גם את ילדותו לצד אחיו יוני נתניהו ז"ל, ולסיום בירך ברכת 'שהחיינו' בשם ומלכות, אך ככל הנראה שכח להניח כיפה על ראשו.

צפו בווידאו