אאא

צפון קוריאה הודיעה בסוף השבוע שהיא תהרוס החודש את אתר הניסויים הגרעיניים שלה, פונגי-רי, ואף תזמין עיתונאים זרים לסקר את האירוע. כעת מתברר באמצעות צילומי לוויין שהצפון קוריאה כבר החלה במהלך לפני כשבוע, ערב מפגש הפסגה בסינגפור בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לבין השליט הצפון קוריאני קים ג'ונג און.

אתר האינטרנט 38 North שעוקב באדיקות אחר הנושא, דיווח שבצילומי הלוויין מ-7 במאי שנבחנו על ידי חוקרים אמריקנים מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס, ניתן לראות לכאורה הריסת מבנים, הסרת מסילות רכבת וקרונות הפוכים שמשמשות לצורכי כרייה באתר הניסויים הגרעיניים. לפי החוקרים, השינויים שתועדו באתר פונגי-רי מצביעים על כך שמבוצעות בו פעולות הריסה. בין המבנים שנהרסו משרד הנדסה.

כזכור, על פי הדיווחים לאתר נגרם נזק חמור בניסוי הגרעיני הגדול האחרון של צפון קוריאה והוא הפך ככל הנראה ללא שמיש בכל מקרה. זאת למרות שגם לפירוקו יש משמעות לפחות סימבולית.

התקשורת הממלכתית בצפון קוריאה דיווחה שהאתר ייהרס בין 23 ל-25 במאי. לפי סוכנות הידיעות הראשית, הריסת אתר הגרעין פונגי-רי תכלול פיצוץ של כל המנהרות, חסימת הכניסות לאתר והריסת כל מתקני הפיקוח, בנייני המחקר ומוצבי הביטחון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"צילומי לוויין מסחרי מ-7 במאי סיפקו הוכחה מוחלטת ראשונה שהפירוק של אתר הניסויים כבר יצא לדרך. כמה מבני תמיכה מבצעיים חשובים, שממוקמים ממש מחוץ לשער הצפוני, מערבי ודרומי, נהרסו. כמה מהמסילות המיועדות לקרונות הכרייה, ששונעו מהמנהרות לעבר אתרי פינוי הפסולת, הוסרו", נכתב בדו"ח שחיברו החוקרים האמריקנים.

עם זאת, נכתב באתר 38 North, "מבנים משמעותיים נוספים סביב המתקן נותרו שלמים. בינתיים לא נסגרו באופן קבוע כל הכניסות למנהרות. ייתכן שזה נובע בגלל שהפירוק הסופי של אתר הניסויים הגרעיניים פונגי-רי ייעשה בנוכחות עיתונאים זרים ויהיה כרוך בקריסת כל המנהרות באמצעות פיצוצים, חסימת הכניסות והסרת כל מתקני התצפית, מבני המחקר והמחסומים הביטחוניים".

משרד האיחוד בדרום קוריאה מסר הבוקר (שלישי), שצפון קוריאה הזמינה כתבים מסוכנות ידיעות ומרשת טלוויזיה בדרום לסקר את הריסת אתר הניסויים הגרעיניים פונג-רי ב-25-23 במאי. הכתבים הדרום קוריאנים יורשו להיכנס ב-22 במאי לצפון קוריאה בטיסה מבייג'ינג ביחד כלי תקשורת זרים אחרים שיגיעו לסקר את האירוע. הכתבים ייסעו ברכבת לאתר הניסויים הגרעיניים וישובו ממנו ב-26 או ב-27 במאי. כך מסרו הדרום קוריאנים על בסיס ההודעה שקיבלו מהצפון קוריאנים.