אאא

מה באמת קרה הלילה בסוריה? ארגון המעקב אחר המלחמה בסוריה דיווח היום (שישי) כי בתקיפה הלילית של שדה התעופה הצבאי בחומס הופצץ בסיס המאכלס פעילים ומחסני נשק של חיזבאללה, ככל הנראה על ידי ישראל אם כי אין לכך כל אישור רשמי. לפי הדיווח, הבסיס בשדה דבעה מאכלס גם לוחמים מארגונים אחרים המסייעים למשטרו של בשאר אסד, וטרם ברור אם יש הרוגים בתקיפה.

העיתון "אל-אחבאר", ביטאון חיזבאללה, דיווח הבוקר, כי תקיפת שדה התעופה הצבאית הייתה "הגדולה ביותר של חיל האוויר הישראלי מאז ליל הטילים" - הלילה שבו נורו 32 טילים על ידי כוח קודס האיראני, לפני התגובה המוחצת של ישראל. לפי העיתון, אף שהצבא הסורי טען שמערכות ההגנה האווירית הסורית פעלו נגד המטוסים והטילים, זוהו כמה פגיעות בשדה.

בביטאון חיזבאללה נטען כי בבסיס אין פעילות מבצעית אווירית, אך הוא מכיל כמה מחסנים ומרכזי פיקוד. הם ציינו כי אזור זה הותקף גם במתקפה המשולשת של ארה"ב-צרפת-בריטניה לאחרונה, בטענה ששימש לפעולות יצור נשק כימי. התקיפה בוצעה מכיוון לבנון, וחלקי טילים נפלו באזור הגבול הסורי-לבנוני.

כבר אתמול דיווח אותו ארגון - המרכז הסורי לזכויות אדם - כי הטילים שנורו פגעו במחסני נשק של חיזבאללה. רמי עבד אל-רחמן, ראש ארגון המעקב הסורי אחר זכויות אדם, אמר כי "שישה טילים נורו לעבר שדה התעופה אדבע וסביבתו שבדרום-מערב מחוז חומס ופגעו במחסני נשק לבנוניים של חיזבאללה". הבסיס שהופצץ נמצא צפונית לעיירה אל-קוסייר, שחיזבאללה כבש ב-2013 מידי המורדים. הייתה זו נקודת מפנה במעורבות הארגון במלחמת האזרחים הסורית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

סוכנות הידיעות הסורית, סאנ"א, הודתה אתמול רשמית כי שדה התעופה דבעה במחוז חומס הותקף, אך לפי הדיווח מערך ההגנה האווירית הסורי "יירט את האיום". גורם צבאי סורי מסר כי שדה התעופה הצבאי, הסמוך לגבול לבנון-סוריה, הותקף בטילים, ובמקביל דווח בסוריה על פעילות של חיל האוויר הישראלי בשמי לבנון.

אתר חדשות המזוהה עם אנשי האופוזיציה הסורית דיווח בעבר כי משטר אסד החל להפוך את שדה התעופה דבעה, הממוקם כ-30 קילומטרים מערבית לעיר חומס, ל"אזרחי" בשיתוף פעולה של גורמים איראניים. מטרת המשטר, כך לפי הדיווח, הייתה לספק שדה תעופה חלופי לשדה הבינלאומי הפועל בבירה דמשק, שכן זה היה נתון תחת מתקפות בלתי-פוסקות של ארגוני המורדים.

לשדה התעופה הייתה צפויה להגיע האספקה החיונית לשרידותו של המשטר מבעלי בריתו במוסקבה ובטהרן. בתחילת מלחמת האזרחים בסוריה השתלטו כוחות האופוזיציה הסורית על שדה התעופה והשטחים הסמוכים לו, אך כמה שנים לאחר מכן השתלטו עליו מחדש צבא אסד ושותפיו.