אאא

יורש העצר הסעודי הכריזמטי והמשפיע, מוחמד בן סלמאן, אסר על גופים ממשלתיים בסעודיה לחתום על חוזים עסקיים מול חברות גרמניות - כהמשך המחאה על מדיניות החוץ של ברלין במזרח התיכון בעיקר בכל הנוגע ליחסה של גרמניה לאיראנים. כך דיווח העיתון הגרמני דר שפיגל. העיתון דיווח כי ההוראה צפויה לפגוע בחברות גרמניות גדולות, בהם תאגיד הענק סימנס, יצרנית התרופות באייר, יצרנית המכוניות דיימלר וחברת התרופות בורינגר אינגלהיים.

מדובר במסחר בסכומים גדולים במיוחד בשנה שעברה עמד סך הייצוא הגרמני לסעודיה על 7.7 מיליארד דולר וחברות גרמניות זכו במרכזי ענק בסעודיה מה שיכול להביא להם להפסדים גדולים במיוחד לאור ההחלטה החדשה של יורש העצר.

היחסים בין ריאד וברלין מתוחים בשנה האחרונה. בשנה שעברה הממלכה החזירה את שגרירה מברלין לשיחות בירור - לאור הצהרותיו של שר החוץ הגרמני, זיגמר גבריאל, בדבר המשבר הפוליטי בלבנון. גבריאל טען אז כי ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי מוחזק במעצר בריאד - לאחר שבאוקטובר האחרון התפטר ועלו טענות כי הוא מוחזק בריאד בניגוד לרצונו. כזכור, לבסוף חזר אל חרירי ללבנון וחזר בו מהתפטרותו.

 

איש עסקים גרמני בכיר, השוהה בסעודיה, מסר לסוכנות הידיעות רויטרס בעילום שם, כי חברות בתחום הבריאות סובלות במיוחד מבדיקות מחמירות בהגשת מועמדות למכרזים סעודיים. "הם שואלים: 'מאיפה המוצרים מגיעים? הם מיוצרים בגרמניה? יש לכם אתרי ייצור נוספים?' וברגע שמבינים שהמוצר מיוצר בגרמניה - הם מסרבים למועמד הגרמני", אמר.

החברות הגרמניות סירבו להגיב לידיעות וטענו כי העסקים כרגיל. גם בריאד לא התייחסו לפניות התקשורת העולמית בנושא וככל הנראה מדובר בהוראה שקטה אך תקיפה של הנסיך.