אאא

ארגוני הטרור קיוו שישראל תיענה להפסקת האש, אך בישראל זועמים על הירי הכבד לעבר ערי הדרום וחיל האוויר החל בתקיפת מטרות בעזה. על פי גורם ביטחוני, התקיפות הנוכחיות יהיו משמעותיות. על פי דיווחים מעזה, הותקפו מתקן של חמאס ומגדל שהיה של המנהל האזרחי בעבר, בצפון הרצועה. על פי הדיווחים בתקיפות ישנם גם הרוגים.

מדובר צה"ל נמסר כי צה"ל תקף כעת באמצעות מטוסי קרב, מסוקי קרב וכלי טיס כ- 25 יעדי טרור של ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה. בין המטרות נתקפו מחסני רחפנים המיועדים לטרור, מחרטה לייצור רקטות ומנועי רקטות, אמצעי לחימה ימי מתקדם, מתחמים צבאיים, מחנות אימונים ואתרים לייצור אמצעי לחימה.

"מדובר בגל תקיפות נוסף של צה"ל כנגד מטרות טרור של ארגון הטרור חמאס הנושא באחריות לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה ובתוך כך לתקיפות החמורות כנגד אזרחי ישראל", נמסר מדובר צה"ל.

"החמאס בוחר שוב לפעול כנגד האינטרסים של תושבי הרצועה ולאחר שנכשל בהפרות הסדר האלימות לאורך גדר המערכת בוחר לבצע ולאפשר ירי תלול מסלול רחב כנגד אזרחי ישראל. בצה"ל רואים בחומרה את פעילות הטרור של החמאס וימשיכו לפעול כנגדה באופן עוצמתי וחד. צה״ל ערוך לממש את פעילותו ככל שיידרש ובמגוון רחב של כלים. צה"ל ערוך למגוון תרחישים ונחוש לפעול נגד פעילי הטרור וימשיך לבצע את משימתו להגן על אזרחי ישראל", מסר דובר צה"ל.

הפלסטינים מדווחים כי חיל האוויר ביצע תקיפות בכמה מוקדים ברצועת עזה. עיקר התקיפות בוצעו בדרום הרצועה - באזור שממנו יצאו השיגורים בשעה האחרונה.

סמוך לשעה 23:40 היו אזעקות 'צבע אדום' ביישובים רבים בדרום במועצות האזוריות שער הנגב ושדות נגב ובחוף אשקלון.

מוקדם יותר מסר דובר צה"ל, כי בהמשך לדיווח על אזעקות במרחב עוטף עזה, באזור לכיש ובמרכז הנגב, זוהו מספר שיגורים משטח רצועת עזה לעבר המועצה האזורית אשכול. שאר האזעקות שהופעלו הן אזעקות שווא. הנסיבות בבדיקה.

בקריית גת הודיעו כבר בצהריים, עוד טרם מטח הרקטות הגדול של הערב ותקיפת צה"ל, כי בהתכנסות האחראים במרכז ההפעלה לשעת חירום בעיר, הוחלט, כי כל המקלטים הציבוריים ברחבי העיר ייפתחו. 

מוקדם יותר, מקור באחד הארגונים הפלסטיניים מסר לרשת הטלוויזיה הקטארית 'אל-ג'זירה', כי "המגעים עם המתווך המצרי הביאו להסכמה עם ישראל על החזרת הרגיעה בהתאם להבנות שהושגו אחרי צוק איתן".

גם גורמים בג'יהאד האיסלאמי טוענים ברשת 'אל ערבייה', כי הושג הסכם להפסקת אש בתיווך המצרים. מדובר בהפסקת אש לאחר יום בו ירו הפלסטינים מעל ל-80 רקטות לעבר ערי הדרום. בינתיים אין כל אישור ישראלי לכך.

דובר הג'יהאד האסלאמי, דאוד שהאב הכריז בראיון לסוכנות ידיעות:  "הגענו להסכמה בתיווך מצרי, ע"פ התנאים שהושגו לאחר צוק איתן. אנו מחויבים לה, כל עוד ישראל תהיה מחויבת לה".

למרות הירי במועצה האזורית שער הנגב הודיעו כי מחר הלימודים יתקיימו כרגיל. בהנחיית קצין העורף של החטיבה, רבש"צי הישובים ילוו את הסעות התלמידים לבתי הספר. יהיו מגבלות על התכנסויות של מעל 500 בני אדם ועבודות חקלאיות באישור הצבא בלבד. במועצה הודיעו כי מחר בבוקר תיערך הערכת מצב נוספת.

סמוך לשעה 22:30, נורה מטח רקטות כבד לעבר אשקלון, נתיבות וישובי עוטף עזה. עד כה לא ידוע על נפגעים או נזק. מוקדם יותר, לראשונה מאז מבצע 'צוק איתן', ארגון הטרור חמאס נטל אחריות רשמית על ירי רקטות לעבר שטח מדינת ישראל.

הלילה נשמעו אזעקות באשקלון, באר גנים. בית הגדי, נתיבות. מרכז הנגב, אבשלום, דקל, יבול, יתד, פרי גן, שדי אברהם, תלמי יוסף, איזור תעשייה אשקלון, זוהר, יד נתן, כוכב מיכאל, נגבה, נהורה, נוגה, עוצם, מרכז הנגב ובעוטף עזה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בהודעה משותפת שפורסמה הערב (שלישי) על ידי דוברי ארגוני חמאס והג'יהאד האיסלאמי, לקחו הארגונים אחריות משותפת לירי. לפי הודעת הזרועות הצבאיות, "כל האופציות פתוחות בפני ההתנגדות - הפצצה תיענה בהפצצה ודם בדם. נדבוק במשוואה הזאת - יהיה אשר יהיה המחיר".

בהמשך הודיע הג'יהאד האיסלאמי הפלסטיני, כי פעולת הזרועות הצבאיות "מוכיחה שישנה אחדות בשטח ומשקפת את הימצאות חדר מבצעים משותף להתנגדות שמנהלת, מתכננת ומבצעת". בארגון הודו רשמית כי מתנהלים מגעים עם מצרים לרגיעה, ולדבריהם אמרו כי השיבו לקהיר כי תהיה תגובה לכל תוקפנות ישראלית.

ייתכן ומה שגם הכריע את הכף היו האיומים הישראליים. דובר צה"ל רונן מנליס, אמר לעיתונאים בקריה בתל אביב כי "מה שראינו היום החל משעות הבוקר הוא מתקפת טרור חמורה על מדינת ישראל. לא נאפשר זאת. מדובר באובדן שליטה של חמאס - אחרי שנכשל בניסיון לחצות את הגדר ולבצע פיגועים הוא בוחר בדרך של טרור תלול מסלול".

הוא ציין כי התגובה של צה"ל הייתה המתקפה המשמעותית ביותר על הרצועה מאז צוק איתן והזכיר את היעדים - מפקדות של ארגוני טרור, הן של חמאס והן של הג'יהאד האיסלאמי, אתרים לייצור אמצעי לחימה, מחנות אימונים ומנהרת טרור חריגה בגודלה. "התקיפות יילכו ויתעצמו ככל שיידרש אם הירי יימשך. העובדה שבכירי החמאס והג'יהאד האיסלאמי מתחבאים מהבוקר זה כי הם יודעים מה היכולות של צה"ל".