אאא

יממה לאחר שהכפייה האנטי-דתית נחלה תבוסה בתל אביב, ובהתקרב מועד הבחירות בירושלים, בדיקה חדשה מגלה: מה דעתם של המועמדים לראשות העיר על אירוע בהפרדה מגדרית עבור המגזר החרדי ברחובה של עיר. התוצאות - מפתיעות.

בתכנית 'מנדי-ביתאן' ברדיו 'כאן מורשת', נשאלו המועמדים לראשות העיר את השאלה הבאה: "במידה ותיבחר, האם תאשר אירוע בהפרדה דוגמת זה שיתקיים היום בכיכר רבין?".

משקלול התשובות עולה, כי דווקא המועמד החילוני עופר ברקוביץ' הוא שיאפשר אירוע שכזה עבור המגזר החרדי, בעוד המועמדים הדתיים הלכו בין הטיפות.

המשאל - והתשובות. האזינו (מתוך 'מנדי-ביתאן', כאן מורשת)

להלן תשובות כלל המועמדים, אלו שכבר הציגו את מועמדותם באופן רשמי ופתחו בקמפיין למירוץ לראשות עיריית ירושלים בבחירות שיתקיימו בעוד כארבעה חודשים, והסכימו להשתתף במשאל.

משה ליאון: "דווקא בימים אלו אני מיצר על כך שיש מי שמנסה לחפש נקודות מחלוקת במקום להוביל חיבורים. לשאלתכם אומר, כי כל מקרה יש לבחון לגופו ולהפעיל שכל ישר ושיקול דעת. כשם שלא יעלה על הדעת לכפות הפרדה באירוע מחול בפסטיבל ישראל, כך גם לא תהיה כפיה מעורבת באירוע של ישיבת מרכז הרב. כל קהילה ומנהגיה, כל ציבור ואמונותיו".

עופר ברקוביץ': "ירושלים בראשותי תדע לקיים אירועים מגוונים באופיים בעבור קהלים שונים, ובכלל זה גם לציבור המבקש לקיים אירועים בהפרדה מגדרית, בהתאם לאורחות חייו, זאת באיזון ובאופן שעולה בקנה אחד עם פסיקת בית המשפט מהימים האחרונים. אני חושב שגישה סובלנית אמיתית מסוגלת להכיל דעות שונות".

יוסי חביליו: "צריך לעשות מאמץ שהאירועים יתקיימו ללא הפרדה. במקרים מיוחדים, כאשר ברור שהכנס מיועד רק למגזר החרדי, ניתן לאשר הפרדה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ח"כ רחל עזריה: "תמיד המבחן הגדול הוא מה בדיוק האירוע ובמה מדובר. המבחן הוא לא לקחת את זה למקומות קצה. יש אירועי סליחות... צריך לבחון כל דבר לגופו, צריך לחפש מרחבים שבהם אפשר לעשות את המהלכים האלה".

בתשובתה, הוסיפה עזריה ורמזה לכך שלדעתה לא ראוי לעשות אירועים שכאלה במרחב הציבורי: "אנחנו צריכים להימנע מהמקומות האלה שמכעיסים. יש היום הרבה מאוד אירועים שמתקיימים, ויושבים ודנים. אם זה לא במרחב הציבורי, זה הרבה יותר פשוט".

 חגיגות הניצחון של חסידי חב"ד, לאחר אישור האירוע המופרד (צילום: גל זיק, באדיבות אביגדור מאיר)

כזכור, בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב פסל אתמול את הכרעת עיריית תל אביב לגבי אירוע 'משיח בכיכר', האירוע של הפלג המשיחי בחב"ד שיתקיים בכיכר רבין בתל אביב, כך שהוא כן ייערך תוך הפרדה בין גברים לבין נשים.

בכך נדחתה עמדתו של ראש עיריית תל אביב רון חולדאי שהודיע לפני כשבוע כי לא יאפשר קיום אירועים במתכונת שכזו, בפרהסיה, בעירו, תוך שהוא מנמק זאת בטיעון המוכר של "הדרת נשים".