אאא

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את הצעת החוק להצבת מצלמות במעונות היום ובפעוטונים, שהועלתה על רקע המקרים המתרבים לאחרונה של התעללויות במקומות אלו.

הסיכום שהושג קובע, כי בשלב הבא תובא ההצעה להצבעה בקריאה טרומית במליאת הכנסת, כבר ביום רביעי הקרוב, אך לאחר מכן הנוסח ישונה, כך שהצבת המצלמות לא תהיה חובה, אלא רק תזכה במענק כספי.

על פי המתווה שאושר, המדינה תתמרץ בשנים הקרובות מסגרות שבהן מטופלים פעוטות עד גיל שלוש, מפוקחות ופרטיות, שיתקינו מצלמות כצעד וולונטרי (התנדבותי). התמרוץ יהיה באמצעות סבסוד שייקבע על פי חלוקה לאשכולות, בדומה למודל סבסוד הצהרונים שכבר פועל כיום.

את הצעת החוק יזמה יו"ר הוועדה לזכויות הילד ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), לאחר הסכמה שכאמור הושגה בינה לבין משרד המשפטים, היועץ המשפטי לממשלה ושר הרווחה, כחלק ממהלך ממשלתי כולל להחלת פיקוח על מעונות היום.

מוקדם יותר היום, הוגש כתב אישום חמור נגד 3 סייעות בגן בפתח תקווה, בגין עבירה של התעללות בילדים. הפרקליטות אף ביקשה להאריך את מעצרן של השלושה - יקטוריה קובטקו, קטרינה קירליוק ופולינה זבגורודני - עד תום ההליכים.

המקרה הזכור מכל, מבין הרבים שנחשפו לאחרונה, היה זה של הפעוטה יסמין וינטה, שנחנקה למוות כשסייעת בגן נשכבה עליה כשהיא מכוסה, כדי להשתיק את בכייה.