אאא

המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים השיב לישראל את שעון היד של לוחם המוסד, המרגל אלי כהן הי"ד. השעון הושב במבצע מיוחד של המוסד, שאירע בתקופה האחרונה.

בטקס האזכרה השנתי שהתקיים לפני מספר שבועות לזכרו של אלי כהן, הציג ראש המוסד יוסי כהן לבני משפחת כהן את שעון היד ששימש את אלי כהן בסוריה. השעון מוצג כיום במטה המוסד לאות ולזיכרון ללוחם האגדי ובראש השנה יועבר השעון לחזקת המשפחה.

לאחר הוצאתו של אלי כהן להורג ב-18 במאי 1965, הוחזק שעון היד בידי מדינת אויב. עם השבתו של השעון לישראל בוצעו פעולות מחקריות ומודיעיניות שבסיומן נקבע חד-משמעית, כי אכן מדובר בשעונו של אלי כהן.

נדיה כהן, אלמנתו של  אלי כהן, הגיבה להשבת שעון היד שלו ממדינת אויב במבצע של המוסד: "מאוד התרגשנו, זה היה מונח על היד שלו והרגשתי שחלק מגופו הגיע אלינו. זה מבצע יוצא דופן וכולנו מודים להם על המבצע". בשיחה עם ynet הוסיפה, כי "בהתחלה לא סיפרו לנו כי חששו שאולי זה לא השעון האמיתי, אבל אחרי הבדיקות שאיששו זאת סיפרו לנו. כרגע השעון נשאר בידי המוסד ולא אצלנו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה לאנשי המודיעין ואמר: "אני מברך את לוחמי המוסד על פעולה נחושה ואמיצה, שכל מטרתה היא להשיב לישראל זיכרון מלוחם גדול שתרם רבות לביטחון המדינה".

ראש המוסד יוסי כהן: "אנחנו זוכרים את אלי כהן ולא שוכחים. מורשתו, מורשת של מסירות, נחישות, אומץ לב ואהבת המולדת היא מורשתנו. אנחנו זוכרים ושומרים על קשר קרוב לאורך כל השנים גם עם משפחתו, נדיה וילדיו.

השנה, בסיומו של מאמץ מבצעי, הצלחנו לאתר ולהביא ארצה את שעון היד של אלי כהן אותו ענד בסוריה עד היום בו נתפס. השעון היה חלק מדמותו המבצעית של אלי וחלק מזהותו הערבית הבדויה".