אאא

עליהום - על כלום: לפני כשבועיים דווח כי אנשי צוות של חברת אל על הזיזו נוסעות ממושבן, לאחר שארבעה חרדים סירבו לשבת לידן בטיסה 002 מנמל התעופה קנדי בניו יורק לנמל התעופה בן גוריון, ובשל כך הטיסה המריאה באיחור של כשעה ורבע. כעת מתברר, שהסיפור נופח, ויצא מכל פרופורציות.

• אל על: חרדים שיסרבו לשבת ליד אישה יורדו

 כזכור, בעקבות הדיווח המדובר, הצהיר מנכ"ל חברת ההיי-טק 'נייס', מהגדולות בישראל, ברק עילם, כי חברתו לא תטוס עוד באל על. "אנחנו לא עושים עסקים עם חברות שמפלות על רקע של גזע, מין ודת", כתב. "נייס לא תטוס באל על עד שהם ישנו את המדיניות והפעולות שלהם, אשר מפלות נשים".

אלא שאשת התקשורת סיוון רהב-מאיר פרסמה היום (שני) עדות המגוללת את פרטי המקרה כפי שהם באמת אירעו. וכך כתב אחד הנוסעים, כתריאל שם-טוב, כפי שהוא צוטט בפוסט שהעלתה רהב-מאיר לפייסבוק שלה: "הייתי על הטיסה המדוברת מניו יורק, הטיסה ש'חרדים עיכבו במשך שעה ורבע', לפי הכותרות. אשתי ואני חגגנו 25 שנות נישואים, וב-18:00 בערב היינו צריכים להמריא חזרה".

"פשוט לא האמנתי כשקראתי את כל הכתבות. היינו אמורים להמריא ב-18:00, אבל הודיעו לנו עוד לפני העלייה למטוס שיש עיכוב עד 18:45. זה גם היה כתוב על המסך בטרמינל, בלי קשר לאף נוסע, כמובן. עלינו למטוס וזה לקח זמן, לפחות עד 19:10 לדעתי".

מטוס אל על. אילוסטרציה (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)
מטוס אל על. אילוסטרציה (צילום: Tomer Neuberg/Flash90)

"להערכתי", ממשיך כתריאל, "כל הסיפור עם החרדים לקח 5 דקות, לא יותר. אני כמובן לא מצדיק את ההתנהגות שלהם ואסור לעכב טיסה אפילו בדקה. כאדם חרדי לא נתקלתי מעולם בהתנהגות כמו שלהם. אבל שמעתי אותך מזדעזעת בתקשורת, ושמעתי עוד רבים עוסקים בכך וכועסים, וכיוון שהייתי שם, אני לא מבין איך הסיפור הזה תפס את כולם. זה הרי נשמע כל כך הזוי, איך לא בודקים? וזה גורם לישראל לנזק בינלאומי, לשם הטוב שלנו בכל עולם, אז מה קורה פה? התלבטתי כמה ימים אם לפנות אלייך, אבל חשוב לי שיידעו את האמת. יש לי עוד עדים רבים לסיפור הזה שהיו במטוס, אם צריך".

סיוון רהב-מאיר מדווחת, כי בעקבות עדות זו היא מיהרה לפנות ל"אל על", ושם מסרו לה את התגובה המפתיעה הבאה: "אכן, הפרטים שפורסמו בנושא לא היו מדויקים, בלשון המעטה. בפועל האיחור לא היה קשור כלל לאירוע שפורסם. ההסעה של המטוס אל עבר מסלול ההמראה בשדה התעופה ניו יורק בשעות הערב נמשכה כשעה ללא קשר למקרה. הטיפול בשני הנוסעים שסירבו לשבת במקומם התרחש אחרי שהמטוס כבר התנתק מהשער, והוא נמשך דקות ספורות בלבד. נמשיך לעשות הכל כדי להסיע את נוסעינו בנוחות, בבטחה ובהתאם ללוחות הזמנים".