אאא

הסנאט של אירלנד החליט אמש (רביעי) להחרים מוצרים ישראליים המיוצרים בהתנחלויות, בכך הופכת אירלנד למדינה הראשונה באיחוד האירופי שמחרימה מוצרים.

החוק, שנקרא "שליטה בפעילות כלכלית", אושר ברוב של 25 תומכים מול 20 מתנגדים. במשך השנים האחרונות הועלתה ההצעה שוב ושוב, כאשר ארגון ה-BDS מנסה לקדם אותו אך הוא נכשל לאחר לחצים ישראליים. יצויין כי גם המפלגה השלטת באירלנד מתנגדת להחרמה

גם הפעם ניסתה ישראל לבלום את החוק, ובמסגרת זו זימנה את השגריר האירי לשיחה, אך ללא הועיל. "חקיקה המקדמת חרם מכל סוג, עליה להידחות, מכיון שהיא לא עושה דבר לקדם את השלום אלא מחזקת את מחבלי החמאס", אמרה השגרירות הישראלית באירלנד.

שר החוץ האירי (צילום: Shutterstock)
שר החוץ האירי (צילום: Shutterstock)
הגדלה

גם שר החוץ האירי, סיימון קובניי, מתנגד להחרמה. בדבריו בסנאט אתמול (רביעי) הוא אמר כי מדובר בצעד שלא יסתדר לוגיסטית, כיון שאירלנד היא חברה באיחוד האירופי והיא לא אמורה לעקוף את האיחוד.

הוא הוסיף כי החוק עשוי להוות עבירה על כלל של האיחוד האירופי, כי לכל המדינות החברות בה אמורה להיות מדיניות כלכלית אחת. אל השר מצטרפים קולות מקהיליית המומחים הבינלאומית, הטוענים כי מהלך כזה יגרור השלכות מרחיקות לכת על אירלנד.