אאא

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ורעייתו מלניה נחתו היום (חמישי) לביקור מדיני חשוב בבריטניה. הביקור שיארך ארבעה ימים הגיע בעיצומו של משבר סחר משמעותי עם אירופה ועם סין שמציב את הנשיא האמריקני ב.

הנשיא טראמפ צפוי לעמוד במהלך הביקור בבריטניה מול הפגנות רחבות נגדו - בעיקר על רקע מדיניות ההגירה שהוביל שלאחרונה עלתה לכותרות בשל הפרדת ילדי מהגרים מהוריהם הפרדה שבוטלה מהר מאד לאחר מכן על ידי טראמפ עצמו.

על רקע המחאות הצפויות כנגד טראמפ, השגרירות האמריקנית בבריטניה הוציאה אזהרה לאזרחים אמריקנים במדינה בה נאמר כי על האמריקנים "להיות במודעות גבוהה לסביבה שלהם, ולנהוג בזהירות אם ימצאו עצמם במהלך התאספות שעלולה להפוך לאלימה". 

ההפגנה הגדולה ביותר הצפויה נגד  טראמפ מתוכננת למחר, כשבלון ענק בדמות הנשיא כתינוק עם חיתול יופרח מעל בניין הפרלמנט. במהלך הביקור ייפגש הנשיא עם ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי ועם המלכה הבריטית אליזבת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

טראמפ נשאל לגבי ההפגנות לפני הגעתו והשיב: "אני חושב שזה בסדר, הרבה אנשים אוהבים אותי מאוד בבריטניה, הם אנשים נהדרים ואני חושב שהם מסכימים אתי בנושאי הגירה, לדעתי בגלל זה קרה ה'ברקזיט'".

טראמפ הגיע ללונדון מלווה בפמליה שכוללת אלף איש, מסוקים וכלי רכב. הוא הגיע מבריסל - שם נועד אתמול עם מנהיגי המדינות החברות בברית נאט"ו במה שנרשם כפסגה מתוחה במיוחד אם כי מוצלחת מבחינת הנשיא; במהלך הפגישה הפתיע טראמפ ודרש ממנהיגי המדינות להכפיל את ההשקעה המתוכננת בתקציב הביטחון - ולהתחייב להשקעה שנתית של 4% מהתמ"ג שלהן - כפול מהיעד הנוכחי שעומד על 2%.

דוברת הבית הלבן שרה האקבי סנדרס אמרה לאחר הפגישה: "הנשיא טראמפ רוצה לראות את בעלות הברית שלנו משתתפות יותר בנטל, ולכל הפחות עומדות בהתחייבויות שלהן". מנגד, בנאט"ו הופתעו מהדרישה. לפי הנתונים, ארה"ב, המעצמה הצבאית החזקה בעולם, הוציאה בשנה שעברה 3.57% מהתמ"ג שלה על הגנת החברות בברית. גרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, הוציאה רק 1.2%. "קודם כל בוא נגיע ליעד של 2%", אמר מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג כשהוא מצדיק את דרישותיו של טראמפ.