אאא

מוניקה פרליאן, נוכריה המתגוררת בכפר פולני קטן, הופתעה לגלות כי קרקעית הרפת שבבעלותה נבנתה על שברי מצבות יהודיות. את האבנים איתרה פרליאן במהלך שיפוץ, כך דווח ב-ynet.

לפי הדיווח, מוניקה ובעלה עסקו בשיפוץ החצר בביתם שבכפר קלונפיה גורפה, הממוקם מרחק שעתיים וחצי נסיעה מן הבירה ורשה. כשחפרו בקרקעית הרפת שבבעלותם, גילו כיתובים "מוזרים" על האבנים, שהיו מכוסות עד כה בעפר. הגשם שירד בכפר גרם להתגלות הכיתובים, כאשר בשלב זה לא ידעו בני הזוג פרליאן כי מדובר בלשון הקודש.

מוניקה אספה את האבנים והניחה אותן בקצה החצר למשמרת. בשלב מאוחר יותר נתקלה בדיווח בטלויזיה המקומית, על מקרה שבו שברי מצבות יהודיות שימשו לסלילה ולבניית רצפות. באותו דיווח טלויזיוני, הופיע יהודי בשם ג'וני דניאלס שמתעסק בזיכרון השואה, ודיבר על החשיבות של שימור אותן אבני מצבות והחזרתן לבית עלמין יהודי.

לאחר בירורים הצליחה מוניקה להשיג את מספר הטלפון של דניאלס ולספר לו על האבנים שמצאה היא בחצרה. דניאלס, הפועל במסגרת ארגון בשם "ממעמקים", הביא מתנדבים לחצר ואסף עימם את שברי המצבות. לאחר חיפושים, אותר בית קברות יהודי שיטפל בממצאים, במרחק של כעשרים דקות נסיעה, ביישוב בוזקוזדורוץ.

העיר קיילצה כיום. עבר יהודי מפואר (צילום: שאטרסטוק)
העיר קיילצה כיום. עבר יהודי מפואר (צילום: שאטרסטוק)
הגדלה

הכפר קלונפיה גורפה שוכן בסמוך לעיר קיילצה, שהיה מרכז יהודי גדול וביתם של כ-20 אלף יהודים שהתגוררו בה לפני השואה. בתקופת הכיבוש הנאצי על פולין, הועברו יהודי העיר לגטו, ורובם נספו לאחר מכן במחנה טרבלינקה.

ההערכה היא כי בתי הקברות היהודיים, ובעיקר המצבות, שימשו כחומר גלם ממוחזר ששימש במקרים רבים לריצוף של בתים ואף רחובות, בצורה מבזה וחסרת רגישות.