אאא

כוחות מיוחדים של משטרת ישראל פעלו בחודש שעבר בשטחי הרשות בכפר ביתוניא ועצרו חבר כנופיה פלסטינית שעמד בראש ארגון שביצע מעשיי הונאה בהיקף של כ-18 מיליון שקל. המעצר בוצע לאחר פעילות חקירה ממושכת בה נחשפו כ-250 מקרים שונים של הונאה וניסיונות הונאה בסכומים של אלפי עד מאות אלפים שקלים כל אחד. 

בתחילת השנה 2 מחברי הכנופיה תושבי רמאללה (עבד אלכרים אלדיק בן 45 וחמזה עבו עבסה בן 37) נעצרו ובתאריך 9.2.18 הוגש נגדם כתב אישום חמור ובקשה למעצר עד תום ההליכים בגין מעשי הונאה אלו. בתאריך 20.6.18 הכוחות מיוחדים של משטרת ישראל פשטו על ביתו של הנאשם בדר ערמוש בן 37 בכפר ביתוניא לאחר שחוקרי ההונאה של ימ"ר צפון בפעולות חקירה מקצועיות הכווינו אותם לביתו ממנו נעלם לתקופה ארוכה עם מעצרם של שאר חברי הכנופיה.

בהמשך חוקרי ההונאה גיבשו נגדו תשתית ראייתית בגין הונאה בהיקף של מיליונים והיום פרקליטות מחוז צפון הגישה נגדו כתב אישום ובקשה למעצרו עד תום ההליכים בבית משפט השלום בנצרת. 

הקורבנות למעשי ההונאה- אזרחים ישראלים פרטיים שפרסמו מודעות למכירה "יד שניה" וחברות המוכרות ציוד או סחורות.

מחקירה מקצועית ואינטנסיבית עלה, כי החוליה הייתה מאתרת ספק ישראלי בין אם הוא בעל חברה המוכרת ציוד או אדם פרטי שמוכר ציוד יד שניה, יוצרת איתו קשר, מתמקחת איתו על המחיר ולבסוף סוגרת איתו עיסקה, ברוב המקרים העסקאות נסגרו בזמנים בהן הבנקים לא היו פעילים.

בהמשך היו שולחים חברי החוליה נהג מונית או משאית ,המוביל היה נותן לספק המחאה בנקאית או אישור העברה מזויפים ובתמורה היה מקבל את כל הסחורה או חלק מהסחורה. עד אשר היה מגלה הקורבן כי ההמחאות או אישור העברה מזויפים, הסחורה הייתה כבר מועברת לחברי החוליה ואלו היו מוכרים אותה לסוחרים ברשות הפלסטינית.

במקרה אחד החוליה עקצה מוכר אופניים כשרכשה ממנו אופניים חשמליות בשווי של 57,000 ש"ח במקרה אחר עקצו חברה למכירת ציוד רפואי כשקיבלו מהם ציוד רפואי בשווי של 343,000 ש"ח ובהמשך ניסו לרכוש מהם שוב ציוד רפואי בשווי של 522,000 ש"ח

הנוכלים לא בחלו בבחירת הקורבנות שלהם, במקרה אחד הם סגרו עיסקה עם אשה שמכרה את תכשיטיה בשווי 100,000 ₪ באמצעות אתר אינטרנט בשל קושי כלכלי. נהג מונית הגיע לאזור מגוריה העביר לרשותה 2 המחאות בנקאיות קיבל לידיו את התכשיטים וכאשר אותה אישה הגיעה לפדות את ההמחאות הובהר לה כי מדובר בהמחאות מזויפות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מהחקירה עלה, כי שווי הסחורות שהגיעו לידי החוליה היו בשווי של מעל 8 מיליון ש"ח.

הסחורות היו שונות ומגוונות: ציוד רפואי, ציוד חקלאי, ציוד מחשוב, ציוד למסעדות, ציוד הגברה, כלי רכב, צעצועים, יינות, ציוד בניה, מכשירי חשמל, תכשיטים, כלי עבודה ואפילו בעלי חיים כגון גורי כלבים וכבשים.

במהלך פעילות חקירה סמויה חוקרי הונאה ימ"ר צפון עקבו אחר פעילות החשודים תוך שהם נעזרים באמצעים טכנולוגים מתקדמים. חוקרי ההונאה נחשפו לניסיונות הונאה נוספים והם פנו לקורבנות והזהירו אותם שלא ליפול בפח, וכך סיכלו קרוב ל-100 ניסיונות ההונאה של אנשים פרטיים וחברות בהיקף כספי מצטבר נוסף של מיליוני שקלים.

החוליה שבראשה עמד הנאשם בדר ערמוש בן 37 תושב ביתוניא מנתה מספר אנשים שלכל אחד מהם תפקיד מוגדר, אחד מאתר את הקורבנות, אחר מנהל את ההתקשרות עימם בשפה עברית ואחד היה אחראי על זיוף האישורים המחאות ות"ז. החוליה הפעילה מספר מובילים חלקם לא ידעו על פעילות החוליה וחלקם ידעו על פעילות החוליה ואף זכו לבונוסים בניהם 3 חשודים ישראלים: 2 נהגי מוניות ונהג משאית אשר אספו את הסחורות והעבירו אותם לתחומי הרשות. כן הפעילו נהגים פלסטנים שלקחו את הסחורות והובילו אתם מהמעברים ובתוך הרשות.

"משטרת ישראל קוראת לציבור בדגש על אנשים פרטיים המוכרים ציוד יד שניה באתרי אינטרנט, שלא להעביר סחורה או חלק ממנה מבלי שווידאו כי ההמחאה תיקנית או שהעברה הכספית כבר בוצעה עוד בטרם העברת הסחורה, מעשי ההונאה עלולים למוטט כלכלית עסקים, משפחות ויחידים. נחשפנו למקרים של מכירת ציוד על ידי אנשים פרטים אשר מבוצעת כאמצעי אחרון בשל מצוקה כלכלית ונפילה למקרה הונאה מצב זה קשה שבעתיים" אומרים במשטרה.

חלק מהזיופים של הכנופיה
חלק מהזיופים של הכנופיה