אאא

יועצו של נשיא ארה"ב וחתנו, ג'ארד קושנר, שליחו למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט והשגריר בישראל דיוויד פרידמן, משרטטים בטור משותף ונדיר ל'וושינגטון פוסט' את המצב העגום ברצועת עזה, כשהם מטילים אצבע מאשימה על ארגון החמאס: "חיי הפלסטינים עשויים להשתפר באופן משמעותי תוך זמן קצר אם חמאס יאפשר זאת".

הבכירים האמריקנים קוראים לחמאס לחדול מפעילות הטרור נגד ישראל ולהשיב את החיילים והאזרחים הישראלים שמוחזקים בידיו ברצועת עזה. לדבריהם, הקהילה הבינלאומית ממתינה שהצעדים הללו ייעשו, כדי להעניק לרצועה סיוע משמעותי.

"קיימים גורמים בעלי משאבים המוכנים לפעול. אולם בלי שינוי אמיתי שילווה בביטחון בר-קיימא, לא ניתן להתקדם. אם חמאס יפגין כוונות אמיתיות של שלום - לא רק באמצעות מילים, אלא חשוב יותר במעשים - כל האפשרויות החדשות יהפכו לאפשריות", כתבו שליחיו של טראמפ באזור.

קושנר, גרינבלט ופרידמן טוענים בטורם, כי "הנהגת חמאס מחזיקה בשבי את הפלסטינים בעזה. יש להכיר בבעיה ולפתור אותה, שאם לא כן - נהיה עדים לעוד סבב הרסני". מנגד הם מבטיחים גם "תופינים": "אין כל סיבה שהפלסטינים (בגדה המערבית ובעזה) לא ייהנו מהצלחה כלכלית ומשילוב בכלכלה האזורית - אם יתנו לנו לעזור. כפי שהנשיא טראמפ אמר פעמים רבות, ביטחון כלכלי הוא ביטחון לאומי. באמצעות עידוד שיקום הכלכלה באזור, נוכל להגביר את מאמצינו להשיג יציבות".

השלושה כותבים, כי בתום ביקור בן שישה ימים שערכו לאחרונה באזור, במהלכו נפגשו עם נתניהו, אמת אחת וכואבת ניצבה באופן ברור: "הסיוט של הנהגת חמאס נמשך וממשיך את סבלם של פלסטינים בעזה שלא לצורך. למרות סיוע של מיליארדי דולרים לפלסטינים בעזה במשך 70 שנה, 53 אחוזים מהם חיים מתחת לקו העוני ושיעור האבטלה חצה את ה-49 אחוזים". עוד כתבו כי הפלסטינים בעזה כלואים במעגל אכזרי שבו הנהגה מושחתת ומלאת שנאה מעודדת עימותים וגורמת לעוני ולהיעדר תקווה.

האמריקנים העלו גם את הדילמה העומדת בפני המדינות שמעוניינות לסייע במצב הקשה בו נמצאת עזה: "האם עליהם לסייע ישירות לאזרחים, תוך סיכון מסוים שיעשירו את הטרוריסטים, או לבלום את המימון לחמאס ולחזות באזרחים שבהם אמור חמאס לשלוט סובלים? בעבר, השקעות שנועדו לתשתיות הוסטו לכלי נשק ולשימושים זדוניים אחרים. פרויקטים שנבנו, נהרסו לעתים כתוצאה מהנסיבות שיצרה האלימות של חמאס. עד לשינוי ממשל או עד שחמאס יכיר במדינת ישראל, יקבל על עצמו את ההסכמים הדיפלומטיים שנחתמו ויתנער מאלימות - אין אפשרות טובה".

"70 שנה לאחר הקמתה של מדינות ישראל, יהיה נבון מצד חמאס להכיר בקיומה כמציאות תמידית. כמעט בכל המזרח התיכון הכירו בעובדה זו ורבים אפילו אימצו אותה אל חיקם", כתבו השלושה וציינו, כי "חמאס ממשיך במשך עשורים במלחמה שבה הפסיד מזמן על חשבון העם הפלסטיני תוך פשיטת רגל מוסרית".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

קושנר, גרינבלט ופרידמן קובעים כי שלום יאפשר לפרוץ את המבוי הסתום, ו"הוא יושג רק באמצעות הכרה במציאות והתנערות מאידיאולוגיה פגומה".

כאמור, הם קוראים לחמאס לחדול מביצוע ומתיאום מתקפות על ישראלים, על מצרים ועל פרויקטים שמומנו בידי מדינות תורמות וארגונים: "במקום לראות אפשרויות לחמש כל דבר - מעפיפונים ועד מראות - כדי לתקוף את ישראל, חמאס חייב למקד את תבונתו בשיפור הכלכלה בעזה".

"במקום לנצל באופן ברברי את החזקתם של חיילים ואזרחים ישראלים, חמאס חייב להחזיר אותם למשפחותיהם. במקום לנצל מעברים כמו רפיח וסלאח א-דין להברחת כלי נשק ולהשתמש במסים להעשרת אנשיו, הוא חייב להעביר את המתקנים הללו במלואם לידי הרשות הפלסטינית, כך שסחורות הנדרשות מאוד יגיעו לתושבי עזה. הקהילה הבינלאומית מוכנה לפעול עם הרשות הפלסטינית במאמץ ההכרחי הזה", כותבים גרינבלט, קושנר ופרידמן.

מדובר בטור חשוב מאד מבחינתה של ישראל, טור בו מתייצבת שוב ארה"ב של טראמפ לצדה של ישראל תוך הצבת האמת הברורה לעולם כולו - מי באמת מונע שלום באזור.