אאא

13 שנים לגרוש, מגורשי חומש ושאנור חזרו הלילה (שלישי), במבצע לילי ליישוב שאנור בצפון השומרון. המגורשים הגיעו בליווי תומכים רבים, בניהם ח"כ שולי מועלם וח"כ בצלאל סמוטריץ'. המגורשים ותומכיהם, סה"כ כ-200 איש, הגיעו במהלך הלילה ליישוב שאנור, ונכנסו למבנה המצודה המפורסם הנמצא במקום.

לא רבים זוכרים, אבל תכנית ההתנתקות הזכורה לשמצה לא הייתה רק מישובי גוש קטיף כי אם גם מכמה יישובים בצפון השומרון שבפרספקטיבת הזמן לא ניתן להבין מדוע פונו מלכתחילה.

"אנחנו נמצאים ביום ה-13 שנה לגרוש הארור, בו גורשנו יחד עם תושבי גוש קטיף ויישובי צפון השומרון חומש, גנים וכדים. אנחנו חושבים שביום השנה ה-13 המעשה הנכון הוא לעלות ולהגיע הביתה, לחדש את הקשר למקום יחד עם נשותינו וילדינו, ולהעביר משם את המסר שלנו לרה"מ ולשרי הממשלה לבטל את חוק ההתנתקות. בעוד כמה דקות נצא לשאנור ונחדש במקום את האחיזה היהודית במקום", אמר בני גל ממטה 'חומש תחילה' בתדריך לפני היציאה אותו ערך לעולים.

ח"כ שולי מועלם, אשר כאמור עשתה את הלילה במצודה בשאנור, ואשר יזמה את הצעת החוק לביטול חוק ההתנתקות מסרה לפני היציאה לשאנור, "בניגוד לחומש שהיא נגישה ואנו מגיעים אליה לעיתים קרובות, במטרה להחזיר את ההתיישבות לצפון השומרון ולבטל את אותו חוק ההתנתקות שאנו מובילים מזה שנה וחצי, ולצערי עולה שוב ושוב לוועדת שרים, ולא מצליח לעבור בגלל הוטו שמטיל ראש הממשלה, לשאנור הרבה יותר קשה להגיע. אני חושבת שזה נורא מרגש 13 שנים לגרוש, 13 שנים לחושך המוחלט בהתיישבות היהודית שנהרסה בחומש, שאנור גנים וכדים, אנו מדליקים הלילה מחדש את האור בשאנור. אנו אומרים המקום עדיין שייך לנו, אנחנו מחויבים למקום ולכל האזור שמסביבו, והלילה אנחנו זוכים להיות יחד עם האנשים שמדליקים פה את האור, שבע"ה יחזור גם לחומש, לגנים ולכדים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ח"כ בצלאל סמוטריץ' סיפר "אין טוב יותר מלהמחיש את הרצון האמיתי והכנה לחזור. געגועים גם בלב, וגם בראש, ההבנה שטעויות צריך לתקן. אין היום ילד אחד במדינת ישראל שמבין שהגרוש היה איוולת. אחרי שהבנו שזו טעות צריך לתקן אותה. אנו באים היום להביע את הדרישה הזו. הרעיון הוא גם מול ראש הממשלה וגם מול שר הביטחון וגם מול שאר החברים המסר הוא שצריך לתקן".

בני גל ממטה חומש תחילה שגורש עם משפחתו מצפון השומרון, הוסיף, "נמצאות פה קבוצה של מגורות מחומש ומשאנור, יחד עם תומכים רבים, ויחד עם ח"כ שולי מועלם וח"כ בצלאל סמוטריץ'. עלינו לפה 13 שנים לגרוש הארור מהבית שלנו, מעשה שהוא אנטי ציוני ואנטי יהודי, את הנזקים הביטחוניים והחברתיים שאנו סובלים כעם וכחברה כולנו יודעים. הגרוש היה טעות, עכשיו הזמן לתקן. הגענו לכאן עם נשותינו וילדינו להיות כאן ביום הגרוש ולהעביר מכאן קריאה ברורה לראש הממשלה ולשרי הממשלה 13 שנים לגרוש עכשיו הזמן לתקן, תעבירו את חוק ביטול ההתנתקות. באנו לנשום את הבית שלנו, בית לא עוזבים, על בית לא מוותרים".

התושבים מציינים כי על שולחנה של הכנסת מונח מזה כשנה וחצי חוק עליו חתומים 12 חברי כנסת משלל סיעות הקואליציה. מדובר בהצעת חוק אשר באה לבטל את האיסור אשר נחקק בחוק ההתנתקות ועל פיו נאסר על ישראליים להיכנס ליישובי צפון השומרון "על אף גירוש התושבים היהודים מצפון השומרון, לא חל בשטח המפונה כל שינוי מבחינת מעמד הקרקע והנוכחות הצבאית בו. לכן מתבקש כי תחילת תהליך השבת המצב לקדמותו, טרם תכנית ההתנתקות, תתבצע דווקא בצפון השומרון. לשם כך מוצע לבטל את איסור כניסת אזרחים ישראלים לשטח המפונה בצפון השומרון, ולאפשר את השבת המתיישבים היהודים ליישובים שנעקרו מהם", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק.