אאא

בצה"ל פרסמו הערב (ראשון), את תוצאות התחקיר של חיל האוויר לאחר היירוט הכושל של הרקטות בסוריה על ידי טילי 'קלע דוד' (שרביט קסמים לשעבר). הייתה זו הפעם הראשונה שנעשה שימוש מבצעי במערכת.

על פי התחקיר, "תהליך קבלת ההחלטות, אל מול זיהוי האיום ובהתחשב בלוח הזמנים הקצר, היה נכון". עוד הוסיפו בחיל האוויר כי "היבטים טכניים נוספים של האירוע אינם ניתנים לפרסום, וזאת מטעמי ביטחון מידע. כלל הלקחים שעלו בתחקיר ייושמו בפעילות מערך ההגנה האווירית".

בימים האחרונים בוצע תחקיר מבצעי מקיף בחיל האוויר, שממנו עולה כי "המערך מצוי ברמת מוכנות מבצעית וביכולות גבוהות לשמירה על ביטחון אזרחי ישראל ושמי המדינה", על פי הודעת דובר צה"ל. 

מערכת קלע דוד, דו''צ
מערכת קלע דוד, דו"צ
הגדלה

כזכור, ביום שני שעבר זוהו שתי רקטות מסוג SS21 שעל פי מערכות ההגנה האווירית איימו לפגוע בשטח ישראל ובאזרחיה. בעקבות הזיהוי, שוגרו שני מיירטים מתקדמים ויקרים במיוחד מסוג קלע דוד שעלות כל אחד מהם עומד על כמיליון דולר. למרות הכישלון של היירוט הרקטות לא נפלו בשטח ישראל למרות שאחת מהן נפלה קילומטר בלבד מהגבול.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על פי הדו"ח, מפעילי המערכת בחיל האוויר קיבלו החלטה סבירה לשגר את שני הטילים מאתרם הקבוע שבצפון.

התחקיר הראשוני גרס שנקודת הפגיעה של שני הטילים הסורים במעופם, שנמשך בסך הכול בין דקה לדקה וחצי, הייתה בעומק אזור הצפון בישראל. לכן ההחלטה לשגר את הטילים המיירטים הייתה מוצדקת, תוך התעלמות מוחלטת משיקולי עלות כלכלית, שכן מחיר כל טיל קלע דוד הוא כמיליון דולר.

את התחקיר ליוו גם מ'רפאל' יצרני הטיל וזאת כדי לשפר ולייעל את המערכת ולנסות להבין מדוע נכשלה ביירוט.