אאא

מספר החזירים בספרד עלה לראשונה על מספר בני האדם החיים במדינה. כך עולה מדו"ח ממשלתי לשנת 2017 שנתוניו פורסמו אתמול (ראשון) בטלגרף הבריטי. לפי הדו"ח, 50 מיליון חזירים נשחטו בשנה שעברה, יותר מאוכלוסיית ספרד כולה – 46.5 מיליון איש.

לפי המשרד להגנת הסביבה בספרד, מספר החזירים במדינה גדל מ-2013 בתשעה מיליון, ומספרם ממשיך לצמוח בקצב מהיר. במשרד חוששים מההשפעה של גידול אוכלוסיית החזירים על הסביבה בשל פליטת גזי החממה ותוצאות נוספות.

מלבד זיהום אוויר, בספרד הסובלת לעתים קרובות מבצורת חוששים מכמות המים הגדולה שצורכים חזירים הגדלים בחוות. כל חזיר צורך בממוצע 15 ליטרים של מים מדי יום וההתרבות האדירה שלהם מעוררת חשש. בנוסף, פעילי סביבה טוענים כי הפסולת שהחזירים מייצרים מזהמת את מי התהום ובעצם פוגעת עוד יותר במשק המים במדינה.

מעבר לנושא המים ואיכות הסביבה גידול החזירים הוא מקור הכנסה גדול לספרדים. בשנה שעברה ייצרה תעשיית הבשר במדינה יותר מארבעה מיליון טונות של בשר חזיר והרוויחה מכך שישה מיליארד יורו. חלק גדול מהבשר המיוצר בספרד מיוצא, בעיקר לסין. הביקוש הגדול למוצרי בשר חזיר בסין עודד את צמיחת הענף ואת החוות לגידול חזירים בספרד.

בחודש שעבר הודיע המשרד להגנת הסביבה כי בכוונתו לפקח על הענף. "נשפר את ההיגיינה, את בריאות בעלי החיים ורווחתם וגם את איכות הסביבה", נמסר אז.