אאא

לפני כ-70 שנה הם נפרדו בשל המלחמה ורק עתה הם זכו להיפגש בפעם הראשונה במפגש מרגש ועמוס דמעות. כ-90 משפחות מדרום קוריאה ומצפון קוריאה התאחדו היום (שני) בצפון קוריאה לכמה שעות בלבד.

במהלך הפגישות, שאורכן 11 שעות בלבד, התחבקו בני משפחה שלא ראו זה את זה כמעט 70 שנה ובכו זה על צווארו של זה. הפגישות היום הן הזדמנות חד-פעמית עבורם, ואחריהן לא יתראו כנראה עוד לעולם בשל גילם והסיכוי שיואשר להם מפגש חוזר.

 

זו הפעם הראשונה מזה שלוש שנים שפיונגיאנג וסיאול מאפשרות לקיים פגישות שכאלה, והן נערכות כשברקע הרגיעה המסוימת בחצי האי בעקבות פסגת סינגפור בין נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לשליט צפון קוריאה קים ג'ונג און ובעקבות הפגישות בין קים לנשיא הדרום מון ג'אה-אין באמצע השנה בגבול שבין שתי המדינות.

בני המשפחה המתאחדים נפגשו בהר קומגנג שבצפון. במשלחת שהגיעה היום מדרום קוריאה היו כ-330 בני אדם מ-89 משפחות, ורבים מהם, כבר קשישים, הוסעו בכיסאות גלגלים. בהר קומגנג הם הופגשו עם 185 מקרובי משפחתם האבודים מצפון קוריאה וחיבקו אותם כלא מאמינים. היו בהם מי שהתקשו לזהות את בני המשפחה שאותם לא ראו יותר מ-60 שנה כשהיו עוד נערים צעירים בלבד.

לאורך כל המפגש היו במקום צוותים רפואיים שבדקו את הקשישים ווידאו כי הם אינם מסתכנים בשל רף ההתרגשות הגבוה במיוחד.

במפגש פגשו שתי אחיות בנות 71-72 את אמן בת ה-99 והתקשו להשלים משפט כשהן מייבבות כל העת. אחים פגשו  האחד את השנים כשהנפגש המבוגר ביותר היום היה דרום קוריאני בן 101.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בשל המצב הכלכלי הקשה מאד בצפון קוריאה, רבים מאזרחי דרום קוריאה הביאו מתנות לבני משפחתם. בין השאר הם הביאו גרביים, תרופות ומשחות שיניים. מתנות גדולות מאלה לא צפויות לקבל אישור מהשלטונות בפיונגיאנג. 

יותר מ-57 אלף אזרחים דרום קוריאנים נרשמו עד היום לתוכנית איחוד המשפחות הקצר שהחל ב-1985. במשך שנים קראה דרום קוריאה לאפשר פגישות תכופות יותר בין בני משפחה שהגבול הפריד ביניהם, בכלל זה באמצעות שיחות וידיאו, אבל יחסיה עם צפון קוריאה, שבדרך כלל הם מתוחים מאוד, מנעו זאת. 

נשיא דרום קוריאה מון, שהוא בעצמו בן למשפחה שמקורה בעיר הונגנם שבצפון קוריאה, משפחה שפורקה בגלל המלחמה, אמר היום כי יש להאיץ את קצב קיום הפגישות בין בני המשפחה המופרדים ולאפשר העברת מכתבים ביניהם: "מביש עבור שתי הממשלות, הן של דרום קוריאה והן של צפון קוריאה, שרבים מבני המשפחות המופרדות הלכו לעולמם מבלי לדעת אם יקיריהם האבודים עדיין בחיים".

ביום חמישי הקרוב תחל סדרת פגישות נוספת בין בני משפחה משני צדי הגבול – 469 מדרום קוריאה ו-128 מהצפון.