אאא

מחלקת המדינה האמריקנית הודיעה בסוף השבוע האחרון לקונגרס, בית הנבחרים בארה"ב, כי ממשל טראמפ החליט לקצץ יותר מ-200 מיליון דולר מכספי הסיוע לרשות הפלסטינית.

בהודעה הוסבר, כי התקציב יועבר מעתה והלאה רק לנושאים בעלי עדיפות גבוהה יותר, "בהתאם לאינטרסים הלאומיים של ארה"ב ומשלם המסים האמריקני", לאחר בחינה מחודשת של היקף הסיוע.

"בהוראת הנשיא טראמפ, ערכנו בחינה מחדש של הסיוע האמריקני לפלסטינים בגדה המערבית ובעזה", נמסר בהודעת מחלקת המדינה, "כדי לוודא שהשימוש בכספים נעשה בהתאם לאינטרס הלאומי של ארצות הברית ושל משלם המסים האמריקני".

"הממשל לוקח בחשבון את האתגרים שהקהילה הבינלאומית מתמודדת עמם במסגרת הסיוע לפלסטינים בשל שליטתו של חמאס ברצועת עזה – המסכן את התושבים ומדרדר את המצב ההומניטרי והכלכלי הרע ממילא" .

צעד דרמטי זה בא ברקע כוונתו המוצהרת של הממשל האמריקני להציג את "תוכנית המאה" של הנשיא דונלד טראמפ להסכם בין הפלסטינים לבין ישראל, והוא מצטרף לקיצוץ עליו החליטה ארה"ב בתחילת השנה, של כ-60 מיליון דולר מכספי הסיוע לפלסטינים.

בתגובה להחלטה זו אמרה חברת הוועד הפועל של אש"ף חנאן עשראווי, כי "זו סחטנות זולה. זכויות העם הפלסטיני אינן למכירה". השגריר הפלסטיני בוושינגטון הוסיף: "טראמפ מבטל מחויבות אמריקנית ארוכת שנים".