אאא

נחשפה הסיבה לביטולו המפתיע של ביקור מייק פומפיאו בצפון קוריאה. ביטול שהרגיז במיוחד את הצפון קוריאנים שטענו כי הוא הוכחה שארה"ב מתכוונת לתקוף אותם. על פי הדיווח בעיתון ה'וושינגטון פוסט' הסיבה לביטולו של הביקור הוא מכתב תקיף שקיבל טראמפ ממפקד בכיר בפיונגיאנג.

על פי הדיווח, שני בכירים בממשל האמריקני אמרו כי המכתב הגיע ביום שישי מקים יונג-צ'ול, מי שהוביל את סבב השיחות הקודם עם פומפיאו. לא דווח מה היה תוכנו המדויק של המכתב, אך בעקבותיו הוחלט בבית הלבן על ביטול הביקור של מזכיר המדינה.

בציוץ בחשבון הטוויטר שלו ביום שישי כתב טראמפ כי "המשא ומתן בנוגע לפירוז קוריאה הצפונית מנשק גרעיני לא מתקדם כפי שהייתי רוצה". עוד הוסיף, כי "המתיחות הכלכלית עם סין לא עוזרת במאמצים לפירוק מנשק גרעיני". עם זאת, טראמפ הותיר את "הדלת פתוחה" והוסיף, כי הוא שולח את ברכותיו לשליט קים ג'ונג-און ואמר כי הוא "מצפה לראותו שוב".

נושא הגרעין הצפון קוריאני הוא הגורם הבעייתי במשא ומתן. לפני שבוע מסרה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם (סבא"א), כי לא מצאה שום רמזים או הוכחות לכך שצפון קוריאה הפסיקה את פעילותה הגרעינית. בכך, הסוכנות הוסיפה שמן למדורת הספקות בנוגע לאמינותו של קים בנוגע לכוונתו להיפרד מארסנל הנשק הגרעיני בסוף התהליך.

"ההמשכיות והפיתוח המתמיד של תוכנית הגרעין של צפון קוריאה, יחד עם ההצהרות שלה - הם מקור לדאגה גדולה", כתבה הסוכנות בדו"ח חדש שפורסם. הדו"ח צפוי לעמוד במוקד הדיון בישיבת מנהלי הסוכנות בחודש הבא.

בתחילת השבוע התייחס טראמפ התייחס במהלך ראיון ליחסי ארה"ב-צפון קוריאה, וציין כי "רוב הסיכויים" שהוא ייפגש שוב עם מנהיגה, הרודן קים ג'ונג און. טראמפ אמר כי הוא מאמין שקים נקט צעדים לקראת פירוק מנשק גרעיני, על אף הספק שרבים מטילים באמינותו.

כזכור, השניים נפגשו לראשונה בפסגה היסטורית בסינגפור ביוני האחרון. במהלך הפסגה הם חתמו על מזכר הבנות, שכלל את הבטחה כללית של צפון קוריאה לפעול לקראת התפרקות מגרעין.

תוכנו המדויק של המסמך לא נחשף במעמד החתימה, אלא רק לאחר מכן. במסמך נכתב כי קים ג'ונג-און מתחייב לעיקרון של "פירוק מוחלט של חצי האי הקוריאני מנשק גרעיני", וארה"ב מבטיחה בו "ערבויות ביטחוניות". במעמד החתימה הכריז טראמפ כי תהליך הפירוק של צפון קוריאה מנשק גרעיני יחל "בקרוב מאוד", אך במסמך לא מוזכרים צעדים קונקרטיים שיבוצעו ולא ברור עד כמה הוא מעשי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

מאז, המדינה המבודדת לא סיפקה מידע או הוכחות לנכונותה לוותר על נשקה באופן חד-צדדי, כפי שדורש הממשל האמריקני.

 

בעקבות הודעתו, העיתון הממלכתי בצפון קוריאה תקף בחריפות את ארה"ב והאשים את הממשל ב"משחק כפול" וב"תכנון עלילה נגד פיונגיאנג". במאמר המערכת בביטאון המשטר "רודונג סינמון" נכתב כי ארה"ב הציבה יחידות מיוחדות בבסיסים ביפן ומתרגלת תמרונים אוויריים לקראת תקיפה אפשרית על פיונגיאנג.

עוד נכתב: "איננו יכולים לקחת את המשחק של האמריקנים ברצינות בזמן שהם מתכננים אימונים סודיים מצד אחד ועורכים משא ומתן עם חיוך על הפנים מצד שני". דובר בשגרירות האמריקנית בדרום קוריאה מסר כי הוא אינו מכיר פרטים על האימונים המדוברים.

על פי המומחים, שורש המחלוקת בין שתי המדינות טמון בתזמון הכרזת השלום - בפיונגיאנג מתעקשים כי התנאי להתפרקות מגרעין הוא כבר הכרזה על סיום הסכסוך, אך בממשל טראמפ מבהירים כי לפני שהנשק יושמד בפועל לא ניתן להכריז על סיום הסכסוך.