אאא

מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפיאו אמר הערב (רביעי), כי העברת מערכת הטילים נגד מטוסים ה-S-300 מרוסיה לסוריה שהושלמה בימים האחרונים היא הסלמה חמורה במצב באיזור. פומפיאו אמר את הדברים במסיבת עיתונאים בוושינגטון.

רק הבוקר פרסם משרד משרד ההגנה הרוסי תיעוד של הגעת מערכת ההגנה האווירית המתקדמת לסוריה. העברת הטילים נעשתה כתגובה רוסית לתקרית בה הופל מטוס רוסי על ידי הצבא הסורי שניסה להפיל מטוסים ישראליים ונכשל בכך. הרוסים שבמשך שנים נמנעו מלהביא לסורים את המערכת המתקדמת החליטו כתגובה להעביר את הטילים המתקדמים שיכולים להגביל את פעילות מטוסי צה"ל בשמי סוריה.

את מסיבת העיתונאים הערב בוושינגטון, עם שר החוץ הגרמני הייקו מאס, ניצל פומפיאו גם כדי לתקוף את החלטת בית הדין הבינלאומי לצדק נגד ארה"ב, שלפיה על הממשל האמריקני לבטל חלק מהסנקציות שהטיל על איראן. בית הדין דן בעתירתה של איראן נגד האמריקנים וקבע כי על ארה"ב להסיר את הסנקציות שעלולות לפגוע בסיוע ההומניטרי לרפובליקה האיסלאמית, כגון תרופות ואוכל, ובשירותים הקשורים לבטיחות התעופה האזרחית, כגון העברת חלקי חילוף. ממשל טראמפ אינו צפוי להיענות לדרישה של בית הדין אותו הוא רואה כחסר תוקף.

איראן פנתה לבית הדין בהאג בחודש יולי וטענה שהסנקציות מפרות אמנת הידידות בין שתי המדינות שנחתמה ב-1955 ושהסדירה את הקשרים הכלכליים ביניהן ואת הזכויות הקונסולריות של אנשיהן זו אצל זו.

הערב אמר מזכיר המדינה פומפיאו  במסיבת העיתונאים, כי ארה"ב מבטלת את אמנת הידידות הזו, וכי היא הייתה צריכה לעשות זאת כבר לפני עשרות שנים: "אנו מאוכזבים שבית הדין לא הכיר בכך שאין לו סמכות שיפוטית לפרסם פסיקה בנוגע לסנקציות האלה", אמר. פומפיאו והוסיף, כי איראן מנצלת את בית הדין הבינלאומי למטרות פוליטיות וכי ארה"ב פועלת באופן ממשי כדי להבטיח את המשך העברתו של הסיוע ההומניטרי לאיראן, בלי קשר לפסיקת בית הדין.

במסיבת העיתונאים הדגיש פומפיאו, כי וושינגטון תמשיך לספק לאיראן סיוע הומניטרי, אך הוסיף כי טהרן "מבזבזת" כסף שבו היא הייתה יכולה להשתמש כדי לסייע לבני עמה – כשכוונתו כמובן לכסף שאיראן משקיע בפעילותה הצבאית במדינות אחרות באזור. "ארה"ב תראה השפעה מעשית של הפרישה מאמנת הידידות עם איראן – טהרן ניצלה את האמנה לרעה במשך שנים", אמר פומפיאו.

מזכיר המדינה טען כי איראן היא גם האחראית לאיום על הקונסוליה האמריקנית בבצרה שבעיראק, איום שהביא לסגירתה ביום שישי ולשליחת הדיפלומטים המשרתים בה אל מחוץ לעיר.

למרבה האירוניה איראן עצמה התעלמה בעבר מהחלטות בין הדין הבינלאומי לצדק של האו"ם (ה-ICJ), הסמכות הבכירה ביותר ליישוב סכסוכים בין מדינות. החלטותיו אמנם מחייבות, אך אין לו דרך של ממש לאכוף אותן.

גם האמריקאים לא אוהבים במיוחד את בית הדין. לאחרונה התבטא ממשל טראמפ בחריפות נגד בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC), ויועצו לביטחון לאומי ג'ון בולטון אמר: "בית הדין הזה מת". בולטון גם איים בסנקציות נגד בית הדין הפלילי בעקבות תלונת הפלסטינים להאג על פשעי מלחמה שעשתה לכאורה ישראל ובשל האפשרות שהוא יחקור את פעילות ארה"ב באפגניסטן.