אאא

דונלד טראמפ? קים ג'ונג און? מון ג'אה אין? לקראת ההכרזה היום (שישי) על הזוכה בפרס נובל לשלום ממתינים הנשיאים של קוריאה ונשיא ארה"ב במתח רב האם מאמציהם יוכרו על ידי וועדת הפרס היוקרתית והפרס יוענק להם בטקס בעוד כחודשיים.

331 אישים וארגונים הוצעו כמועמדים אפשריים לחמשת חברי הוועדה הנורבגית לפרס שיוענק. רק אנשים מסוימים רשאים להציע לוועדה שמות – בהם זוכי נובל לשעבר. בעיקרון הרשימה סודית אך רבים מנסים לנחש ולהעריך מי יהיו הזוכים.

 

רבים סבורים שהמועמדים המובילים במירוץ הם רודן צפון קוריאה קים ג'ונג און, ונשיא השכנה מדרום מון ג'אה אין. השנה הם השיגו פריצת דרך ביחסי המדינות אחרי עשרות שנים של עוינות.  אך למרות זאת, מומחי הנובל מטילים ספק בסיכויים של השניים לזכות בנובל לשלום למרות ההתקדמות הדרמטית הן בשל התנהגותו של און לבני עמו והן בשל העובדה שעדיין לא הגיעו לכדי סיום הסכסוך באופן סופי.

אחד המועמדים הבולטים הוא הנשיא האמריקני, דונלד טראמפ. כמה אישים בינלאומיים כמו בוריס ג'ונסון, שהיה שר החוץ בבריטניה, ואפילו מון בעצמו, קראו להעניק לו את הפרס. הם חושבים שטראמפ עשוי לזכות בפרס על קידום השלום בחצי האי קוריאה – וההפגישה היסטורית עם קים ג'ונג און.

אך גם לטראמפ יכולה להיות בעיה לזכות בפרס היוקרתי שהוענק לקודמו למרות שלא עשה דבר משמעותי בשביל כך. הפרישה מהסכם הגרעין עם איראן ומהסכם האקלים שנחתם בפריז בכהונת אובמה יכולים לעמוד לטראמפ לרועץ.