אאא

אמן הרחוב המסתורי 'בנקסי', ביצע בסוף השבוע האחרון את אחד התעלולים המוצלחים בהיסטוריה של האמנות, כשציור שלו השמיד את עצמו רגעים לאחר שנמכר במכירה פומבית בסכום של למעלה ממיליון יורו.

"נערה עם בלון", יצירתו המפורסמת, הייתה הפריט האחרון שעמד למכירה פומבית בבית המכירות "סותבי'ס" בלונדון. הציור נמכר בסכום שהשווה את שיא המכירה הקיים עבור יצירה של בנקסי, 1.4 מיליון אירו, אלא שהרוכש הגאה לא זכה ליהנות מהציור שרכש: עם תום המכירה, החל הקנבס שעליו הציור להפוך לגזרי נייר, כשעבר דרך מגרסה שהותקנה במסגרת ולא ברור מהתיעוד כיצד היא החלה לפתע לפעול.

בנקסי שידוע בפרובוקציות אחרות שביצע בעבר, מיהר כמובן להעלות תיעוד של האירוע לחשבון האינסטגרם שלו, מלווה בכיתוב "הולך, הולך, הלך".

"ניכר שעשו לנו בנקסי", אמר המנהל הראשי של המכירה ומבכירי עולם האמנות באירופה, אלכס ברנציק. בהודעה מטעם בית המכירות נכתב: "שוחחנו עם הרוכש, שהופתע מכל הסיפור. אנו מתדיינים באשר לצעד הבא". זהותו של רוכש הציור לא פורסמה ובשלב זה עוד טרם ידוע אם התעלול יוריד את ערך היצירה, או אף יעלה את ערכה.

בהמשך היום העלה בנקסי סרטון לחשבון האינסטגרם שלו, בו רואים את תהליך הטמעת הגורס למסגרת הציור (שלטענתו התקיים לפני מספר שנים) ואת השתלשלות אירוע המכירה, בדגש על תגובתם ההמומה של הנוכחים בחדר שהחלו לזעוק.

בנקסי נחשב לאחד השמות הפופולריים בעולם האמנות אם כי הוא מסתורי ואף אחד לא יודע את זהותו האמתית. תחת מעטה של חשאיות הוא מפרסם את יצירותיו בחלקים שונים של העולם בעילום שם כשהוא מפעיל את מעריציו לחפש אחר יצירת האמנות שהחביא.