אאא


במעמד מרגש נחנך המרכז היהודי ובית הכנסת המפואר בעיר ארכנגלסק, בראשות רבה של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר, רבני ושלוחי חב"ד בערים הקרובות, מושל המחוז, ראש העיר, נציגי ממשל, מאות מיהודי העיר, וכלי תקשורת רבים.

העיר ארכנגלסק שוכנת בצפון מערב רוסיה, ולפי הרישומים בארכיון הממשל, היה קיים בו בית הכנסת לפני קרוב למאה שנה. מאז נדם הקול היהודי במקום, עד להקמת 'איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה'.

עם הגעתו של הרב הראשי בטיסה ממוסקבה, הוא התקבל לקבלת פנים ממלכתית בבניין הממשל, כאשר מושל המחוז סוקר בפניו את פעילותו למען יהודי העיר ועזרתו להקמת המרכז היהודי החדש.

משם יצאה המשלחת אל עבר המבנה החדש במרכז העיר ארכנגלסק, והתקבלו ע"י תורם הבניין מר טוביה אוברמייסטר, שסקר בפני האורחים את כל אגפי המרכז החדש, הכולל בית כנסת, מקווה טהרה הנמצא בתהליכי הקמה, חדרי לימוד, ספרייה, בית-ספר יום ראשון, מסעדה, אולם אירועים וחדרי אירוח לשבת וחג.

לפני קביעת המזוזה בפתח הראשי, נשא הרב הראשי דברים נרגשים וציטט את דברי הנביא ירמיהו "מצפון תיפתח הרעה". אומנם, ארכנגלסק שוכנת בצפון העולם, וקשיים רבים היו עד שאנו עומדים כאן היום וזוכים בחסדי שמים לחגוג את חנוכת הבית של הבניין המפואר, אך הרבי מליובאוויטש המסביר את דברי הנביא, שצפוֹן הוא מלשון צפוּן ונסתר, וכאשר מגלים את העומק שבכל דבר, מגלים כי אין רע בעולם, וכל עבודתנו היא לגלות את הטוב שבכל דבר ובכל יהודי. הרב הודה לתורם היקר ולכל אלו שסייעו להקמת המרכז, וקרא לכל יהודי העיר לבוא לתפילות ולשיעורי התורה שבמרכז החדש והגדול.

לאחר הטקס הרשמי, חולקו תשורות לתורם ובני משפחתו, והציבור הוזמן לקונצרט חסידי והתוועדות חסידית עם האורחים והרבנים, בהם רבה של פטרבורג הרב מנחם מענדל פעווזנר ועוד - שנערכה במשך שעה ארוכה בהתרגשות ושמחה רבה.