אאא

הוועדה המייעצת למינויים לתפקידים בכירים בראשות השופט (בדימוס) אליעזר גולדברג, מסרה כי המועמד משה (צ'יקו) אדרי ייצטרך לעבור בדיקת פוליגרף לפני שימונה לתפקיד המפכ"ל.

בהודעתה ציינה הוועדה כי קיימה מספר דיונים בנושא מינוי המפקח הכללי של משטרת ישראל, במהלכן ראיינה את השר לביטחון הפנים, המפכ"ל והמועמד לתפקיד המפכ"ל.כמו כן, היא פרסמה הודעה לציבור לפיה מוזמן כל אדם שבידיו עובדות העשויות, לדעתו, לסייע לבדיקת הוועדה, לפנות אליה.

"הודעה זו הביאה תגובות רבות מן הציבור, אשר רובן הגדול היה אמנם בשבחו של המועמד, אולם נמצאו גם מי שהתלוננו על התנהגות בלתי ראויה מצדו", מסרה הוועדה, "הוועדה ראתה לנכון לשמוע שניים מן המתלוננים, וכן קיבלה נתונים כלליים ממשטרת ישראל על נושא המשמעת בארגון".

בנוסף, הוועדה קיבלה, לבקשתה, מהיועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, את חוות דעתו שניתנה לשר לביטחון פנים לפי בקשתו, ובה בחן מן ההיבט המשפטי סוגיות הנוגעות לנושא. בחוות דעתו זו קבע היועמ"ש כי אין מניעה משפטית להבאת המועמדות בפני הוועדה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

חברי הוועדה נתנו את דעתם "שאמון הציבור במשטרה מושפע, במידה רבה, מדמותו של המפכ"ל. אחד האמצעים לשמירה על תדמית המשטרה מצוי, בין היתר, בהקפדה על כך כי בראשה יעמוד אדם ראוי. פגם ערכי שנפל בהתנהגות המפכ"ל משפיע לכל אורך שדרת הפיקוד".

בעקבות כך, החליטה הוועדה שכדי להגיע למסקנה שאכן מטרה זו הושגה במלואה, על המועמד לעבור בדיקת פוליגרף תעסוקתי, כנהוג במשטרת ישראל. "בדיקה כזאת מתחייבת הן על פי עקרון השוויון בין המועמדים, כששני מועמדים אחרים עברו בדיקה כזאת, והן כדי למנוע לזות שפתיים נגד המועמד, אם יתמנה לתפקיד, כאילו היה לו מה להסתיר. עננה כזאת ראוי לה שלא תהיה מעל ראשו של המפכ"ל".

לסיום הודיעה הוועדה כי תיתן את חוות דעתה לגבי המינוי שבנדון לאחר בדיקת הפוליגרף.