אאא

שירות הביטחון הכללי חשף לאחרונה ניסיונות של ראשי הזרוע הצבאית ברצועת עזה להקים תשתית טרור באיו"ש על מנת לבצע פיגועי תופת חמורים בישראל.

על פי הודעת השב"כ, פעילים בזרוע הצבאית של חמאס ברצועת עזה, גייסו ביהודה ושומרון פעילי חמאס, הכשירו אותם בהכנת מטעני חבלה והנחו אותם לסמן יעדים הומי אדם כמטרות לפיגועים.

בשב"כ מציינים כי "פעילות זו שנחשפה כעת, שונה ממאמצי חמאס המוכרים בשנים האחרונות, בהיקף ובפוטנציאל הסיכון שלה".

בניגוד לפעילות 'מגורשי עסקת שליט' אשר מוצאם מיהודה ושומרון, הכוונת פעילים אלו נעשתה ישירות ע"י מפקדת חמאס בעזה, ונועדה לייצר מציאות אחרת, כפי שמציינים בשב"כ, בין היתר, על רקע האירועים בגבול הרצועה.

מחקירת השב"כ עולה כי בחמאס ניסו להוציא פיגועים ביהודה ושומרון בטווח הזמן המיידי, וזאת בכדי להביא להתלקחות האזור ברצועת עזה וביהודה ושומרון יחד.

הדרך ליצירת הקשר בין החמאס לעזה לבין הפעילים ביו"ש נעשה ע"י שימוש ציני בתושבי עזה שאושרה כניסתם לבתי חולים בישראל לצורך טיפולים מצילי חיים. "אין זו הפעם הראשונה", מציינים בשב"כ, "שהחמאס מנצל את התווך ההומניטרי על מנת לממש פעילות צבאית בשטחי איו"ש".

גיוס תשתית טרור באזור חברון

פעילות התשתית נחשפה בעקבות מעצרו של אויס רג'וב , פעיל חמאס בן 25, תושב העיירה דורא שליד חברון. אויס, נעצר ע"י שב"כ וצה"ל ב-23 בספט' 2018, לאחר שהחל במימוש המשימות אותן קיבל מהזרוע הצבאית. מעצרו של אויס התאפשר לאחר ששיתף מספר מחבריו ובני משפחתו בפעילותו החבלנית וביצע באמצעותם רכישות של אמצעים שנועדו להכנת מטעני חבלה.

בחקירתו של אויס בשב"כ עלה, כי גויס לפעילות ע"י פעיל מרצועת עזה. הפעיל פנה אליו בסמוך לחג הרמדאן האחרון והציע לו להתגייס לזרוע הצבאית של חמאס, וציין כי יעביר לו קורס בייצור מטעני נפץ עם הפעלה מרחוק.

ביום ה-11 באוג' 2018, אויס הונחה ע"י מפעילו ברצ"ע לגשת למחסן תרופות ברמאללה ולאסוף משם טלפון נייד שישמש להמשך הקשר ביניהם.

 כך פועלת הזרוע הצבאית של חמאס להוצאת פיגועים (צילום: תקשורת שב"כ)

העברת אמצעי תקשורת לשימוש התשתית באיו"ש

מספר ימים לאחר מכן אויס הונחה לפגוש בשליחה מטעם התשתית באיזור בית לחם, על מנת לקבל ממנה סיסמא והנחיות שימוש נוספות בטלפון שהועבר לו. מפעילו הסביר לו כי מדובר באישה קשישה מרצועת עזה שהגיעה לישראל על מנת לעבור טיפולים רפואיים. האישה העבירה לידי אויס מכנסיים שבתוכם נתפרה רצועת בד, עליה נכתבו הוראות ההפעלה של המכשיר שקיבל מהרצועה.

משלב זה, אויס רג'וב שוחח עם מפעיליו ברצועת עזה באמצעות הטלפון אותו קיבל, והחל לקבל הדרכות אודות הכנת מטעני חבלה באמצעות סרטונים שנשלחו לו ושיחות וידיאו עם מומחה חבלה של התשתית״.

הנחיות מהזרוע הצבאית של חמאס בעזה להוצאת פיגוע תופת בישראל

מהשיחות עם הפעילים ברצועת עזה, אויס הבין כי הזרוע הצבאית מעוניינת להוציא לפועל פיגוע תופת בהקדם האפשרי. מפעילו ציין בפניו בפירוש כי הזרוע הצבאית מעוניינת בהנעת פיגועים באיו"ש. עוד נאמר לאויס, כי היעד לפיגוע יהיה בתוך תחומי הקו הירוק וכי הזרוע הצבאית מעוניינת במטרה משמעותית לדוגמת בניין גדול, קניון, מסעדה, בית מלון, רכבת או אוטובוס.

גיוס פעילים נוספים והכנות לבניית מטען תופת לפיגוע

על מנת לממש את הפיגוע, אויס גייס שני פעילי חמאס מהכפר בית כאחל ביתיר, יזן וסיאף עצאפרה אשר הונחו על ידיו לאתר יעדים מתאימים לפיגוע בישראל ולהכין את חומר הנפץ למטען, בעוד הוא עצמו עבד על הכנת מערכת ההפעלה בהתאם להנחיות התשתית ברצ"ע. אויס הונחה לסיים את הכנת המטען עד סוף ספט' 18',כאשר בכוונתו היה לממש את הפיגוע בתחילת אוקטובר 2018. כוונה שסוכלה על ידי מעצרו ביום 23 בספטמבר 2018.

יודגש כי הפעילים בגדה תודרכו להכנת מטענים באמצעות חומרי נפץ מתקדמים שלא נעשה בהם שימוש עד כה באוי"ש.

חשיפת השליחות של חמאס - חולת סרטן ומלוותה שנכנסו לטיפול רפואי בישראל

חקירת פרשיה זו מעלה, פעם נוספת כי הזרוע הצבאית של חמאס עושה שימוש בחולים רצועתיים אשר ישראל מתירה את כניסתם לצורך טיפולים מצילי חיים, על מנת להניע פעילות צבאית באיו"ש. במקרה זה, השליחה הרצועתית זוהתה על ידי שב"כ כנעמה מקדאד, בת 53, אמא לתשעה ילדים , אשר ליוותה את אחותה סמירה שמוט , בת 47, תושבת חן יונס, אחות במקצועה, חולת סרטן, אשר הותרה כניסתה לישראל ביום 9 לאוג' 2018 לטיפולים רפואיים.

לאחר הפגישה עם אויס רגו'ב, הגיעו שתי השליחות הרצועתיות, ביום 16 לאוג', לבית קפה ברמאללה בו עובד פואד דאר חליל (פעיל חמאס מהכפר סנג'ל בבנימין, אשר היה כלוא בישראל 14 שנים (2002-2016) על רקע מעורבותו בפיגוע ירי לעבר רכב ישראלי ותכנון פיגועים חמורים נוספים). והעבירו לידיו מזוודה ובה הוסתר אשגר (מכתב חשאי) מטעם התשתית. יציאת השתיים במעבר ארז והעברת האשגרים מטעם חמאס בוצעה בתיאום ואכוונה של מחמד אבו כויכ, בן 36, פעיל בזרוע הצבאית של חמאס , אשר מוכר כמי שעמד בקשר עם פעילי טרור וסייע להם בהנעת פעילות טרור, בן דודם של השתיים. פואד גם הוא נעצר על ידי שב"כ, ב- 8 באוק' 18.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בחקירות השב"כ עלה כי שתי הנשים אשר הגיעו לפואד דאר חליל ידעו שבמזוודה מוסתר אשגר ומסרו כי נשלחו לפגוש בו מטעמו של "אבו אלעבד", אשרף סבאח (פעיל חמאס בן 37 מרצועת עזה, ריצה 12 שנות מאסר על פעילות טרור חמורה). עוד עלה כי אשרף עומד מאחוריי גיוסו והפעלתו של פואד.

באשגר נכתב כי הפניה אליו היא על מנת לגייס אותו לפעילות טרור בשטחי ישראל מטעם הזרוע הצבאית של חמאס, וכי עליו לגייס חוליה של פעילים מהשטח שיבצעו עימו את הפיגוע. כותב האשגר ציין כי הזרוע הצבאית של חמאס תסייע לו בהשגת אמל"ח ויעבירו לו מימון לטובת הפעילות וכן סרטוני ווידאו בהם מוסבר כיצד מייצרים מטענים. החקירה חשפה כי פואד חליל, הסכים להצעתו של אשרף צבאח לפעילות טרור.

גורם בכיר בשב"כ אמר כי "פעילות זו של הזרוע הצבאית של חמאס, מצטרפת לשורה ארוכה של ניסיונות פיגוע באכוונת חמאס רצ"ע באמצעות גיוס פעילים באיו"ש. נסיונות אלו סוכלו על ידי שירות הביטחון הכללי בשנים האחרונות ועד כה הובילו למאסרם של מאות צעירים באיו"ש, ביניהם סטודנטים וכן נשים צעירות. בכך פוגעת הזרוע הצבאית של החמאס במרקם החיים של הפלסטינים באיו"ש, מדרדרת רבים מהם לפעילות טרור, בגינה נעצרים ונכלאים לשנים רבות בכלא.

"המשך הניסיונות של חמאס להניע פעילות טרור זו, למרות הכישלונות החוזרים ונשנים, מעיד על האסטרטגיה בה בחרו ראשי החמאס, לערער את היציבות באיו"ש בכל מחיר. המשך פעילות מנגנון הפיגועים החשאי, המופעל על ידי בכירי הזרוע הצבאית, מהווה גורם מערער מרכזי ומסוכן אשר מייצר איום מהותי ומידי על היציבות באזור".