אאא

היסטוריה בגרמניה: לראשונה מאז השואה, קיבל חג החנוכה, המסמל את ניצחון האור על החושך, פומביות חסר תקדים, בשער ברנדנבורג המפורסם בברלין, בהשתתפות נשיא גרמניה פרנק ואלטר שטיינמאייר.

אלפי יהודים התכנסו מבעוד מועד למרגלות שער הניצחון, למעמד ההיסטורי שאורגן על ידי רבה של ברלין הרב יהודה טייכטל ושליח חב"ד הרב שמואל סגל.

בואו של הנשיא הגרמני הביא להתעניינות שיא בתקשורת המקומית והעולמית גם יחד, ששיגרו כתבים וצלמים, כשחלקם מעבירים קטעים בשידור ישיר.

טקס ההדלקה המרגש בהשתתפותו של הנשיא הגרמני נערך בצל ציון שמונים שנה לפרעות ליל הבדולח. כזכור, בשנת תרצ"ט, נערך בכל רחבי הרייך השלישי (גרמניה ואוסטריה) פוגרום מזעזע ביהודים. כנופיות נאציות העלו באש בתי כנסת ובתי עסק יהודים, בהכוונת הצורר הנאצי היטלר ימ"ש.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

במרכזו של האירוע, עלה הנשיא הגרמני יחד עם הרב טייכטל, באמצעות המנוף, למרומי החנוכייה שהודלקה לקול שירת הקהל הגדול שפיזם שירי חנוכה.

"כמו שהיה לעם היהודי נס בימים ההם, כך גם היום יש נס גדול בתחיית החיים היהודים בגרמניה", אמר נשיא גרמניה בנאומו כשלהבות האש מאירות את האיזור באור יקרות, "אני מודה לרב טייכטל על ההדלקה המיוחדת הזו שמחזקת את הקהילה היהודית".

הרב טייכטל דיבר בנאומו על הסמליות היהודית האדירה. "כשנשיא גרמניה משתתף בהדלקת נר החנוכה במקום הזה, עם כל הסמליות שלו, ועוד שמונים שנה אחרי ליל הבדולח - זה הניצחון וההוכחה של עם ישראל חי, זה התממשות התחזית של הרבי מליובאוויטש, המשלח שלנו, לחיזוק העם היהודי, זה נותן חיזוק להמשך החיים היהודיים, כאן בגרמניה".