אאא

ממשלת פולין תציב אבני סימון גבולות בכ-1400 בתי העלמין היהודיים בפולין - כך סיכמו ביניהם רבה הראשי לפולין וחבר הוועדה המתמדת של 'ועידת רבני אירופה' הרב מרדכי שודריך ושר התרבות הפולני פייטר גלינסקי.

על פי הסיכום, כל בתי העלמין ימופו ויוכנסו למאגר מידע ממוחשב שיעמוד לרשות הציבור, ואבני סימון הגבולות יוצבו בכל קרנות בתי העלמין.

הרב שודריך אמר, כי כמאתיים מתוך כאלף וארבע מאות בתי העלמין היהודיים הקיימים בפולין אמנם מגודרים, אולם יש להציב אבני גבול גם בהם, מאחר וישנן גדרות שהוצבו לפני שנים רבות - שכבר מתפוררות, מה גם שקיימים בחלק מבתי העלמין ויכוחים לגבי הגבולות.

עוד אמר, כי מאות רבות של בתי עלמין כבר מופו, מהן הנמצאים במאגר המידע הממוחשב של ארגון 'לא תשכח' שע"י 'ועידת רבני אירופה' ו'ועידת התביעות'.

הרב והשר
הרב והשר
הגדלה

את מיפוי בתי העלמין הנוספים יבצעו אנשי 'רשות העתיקות' שבמשרד התרבות,דרך הרשויות המקומיות ומאגרי מידע בינלאומיים. "באמצעות 'ברקוד' שיוצב על גבי אבני הזיכרון, יוכלו המבקרים להיחשף להיסטוריה של המקום ובית העלמין, המיפוי, הגבולות והאישים הטמונים במקום".

הרב שודריך הביע את תקוותו, כי פעולה חשובה זו תוביל בעתיד למניעת חילול בתי העלמין על ידי רשויות מקומיות ובעלי עסקים - חומדי הקרקעות הקדושות.