אאא

בשבוע שעבר הסתיים מבדק ה"INSARAG" בו הוסמכה יחידת החילוץ הארצית של פיקוד העורף והצטרפה לקהילה בין לאומית מצומצמת ויוקרתית של יחידות חילוץ ברחבי העולם. 'כיכר השבת' הוזמן לסייר באתר התרגיל בו בוצעו האימונים ולהסברים על ידי מוטי פינקלשטיין סגן מפקד היחידה.

המבדק ערך כשבוע ימים ובמהלכו נבחנה יחידת החילוץ הארצית במגוון יכולות מורכבות בתחום היערכות, זיהוי לכודים וחילוץ מהריסות. "הושקעו מאות שעות בתכנון ובהדמיית האתר למקרה חילוץ באתיופיה, שעליה היה התרגיל", מסביר פינקלשטיין. 

ה-"INSARAG" הנו גוף מטעם האו״ם המרכז יחידות חילוץ מרחבי העולם. מטרתו היא תיאום, ייעול ומיצוי פעולות חילוץ באזור מוכה אסון והצלת חיי אדם. המבדק הנו ראשון מסוגו בארץ. היחצ"א נבחנה על פי 230 קריטריונים שונים וביניהם חילוץ והצלה, פיקוד ושליטה באירועים בינלאומיים, הפעלת היחידה תוך זמן קצוב, בניית תמונת מצב מהירה, ניתוח הנדסי של מבנים, מתן סיוע רפואי, ניוד ושימוש בציוד טכנולוגי לוגיסטי מתקדם ותפעול מלא של שני אתרי הרס במקביל.

פינקלשטיין מראה את היכולות השונות שנדרשו מאנשי היחידה במהלך התרגיל, החל חיתוך קורת ברזל עבה במיוחד והרמת קיר בטון שהתמוטט על נפגע.

בסוף המבדק הוחלט כי מעתה יוכלו אנשי היחידה לפעול דרך משלחות ה-"INSARAG" של האו"ם ויהוו חלק מרשת שיתוף ידע עולמית.