אאא

ימי החנוכה במוסקבה, בירת רוסיה, הקיפו השנה מאות אלפי יהודים מכל גווני הקשת היהודית בעיר, זקנים עם נערים, דלים ועשירים, יתומים ונזקקים, אסירים ומאושפזים, בשרשרת פעילות שהקיפה את כל המקומות בהם נמצאים יהודים ואפשר היה לבוא ולהאיר את לבם היהודי בנרות החנוכה.

יריית הפתיחה הייתה – כמדי שנה – במעמד 'פרסומי ניסא' המפורסם, למרגלות חומות הקרמלין במרכז מוסקבה, בעת שרבה הראשי של רוסיה, הגאון רבי בערל לאזאר, העלה את האבוקה של נר ראשון, עד שעלתה מעליה בריקודי שמחה חסידיים של המוני הנאספים מסביב לבמה המרכזית, עליה עומדת בגאון המנורה הגדולה המאירה את כל האזור באור יקרות של אור הנס הנפלא.

עשרות כלי תקשורת העבירו בשידור חי למיליוני אנשים את המעמד הנהדר, שבער כלבת אש של התעוררות והודיה לקב"ה על הנסים והנפלאות שעשה בימים ההם בזמן הזה.

בבית הכנסת המרכזי "מארינה רושצ'ה" שבמרכז מוסקבה, נערכו מדי יום מעמדי הדלקה גדולים ומפוארים ע"י הגבאים הנמרצים, בהשתתפות קהלים גדולים של צעירים ומבוגרים. עשרות רבות של השלוחים הפעילים במוסקבה, ותלמידי כל חמש ישיבות 'תומכי תמימים' במוסקבה, יצאו מדי ערב לביקורי-בית כשמנורת חנוכה בידם, יחד עם סופגניות.

בבית האסורים העתיק בעולם 'בוטירסקי', השוכן במרכז מוסקבה, נערכה מסיבת חנוכה מרגשת לאסירים היהודים, בהשתתפות הרב לאזאר, רב השב"ס הרב אהרן גורביץ ועוד. בבתי הרפואה חולקו למאושפזים אוכל חם יחד עם מנורת חנוכה, כדי שגם הם יזכו לשמוח בשמחת החג. הפעילות בוצעה בידי מתנדבי ארגון 'ביקור חולים – מוסקבה' שע"י 'מרכז החסד היהודי שערי צדק'.

בבתי חב"ד הפזורים בעיר, מוסדות החינוך, בית היתומים וכל מרכז יהודי הקיים במוסקבה, נערכו אירועי חג שנפרסו למשך כל שמונת ימי החג.