אאא

עשרות חרדים קיצוניים חוסמים בשעה זו (חמישי) את צומת הרחובות יחזקאל ושמואל הנביא בירושלים, בהפגנה שהם עורכים במקום נגד גיוס לצה"ל.

בעקבות כך, כוח משטרה שפועל בשטח עצר שלושה מפגינים שהפרו את הסדר, והם הועברו לחקירה. 

מדוברות המשטרה (ירושלים) נמסר, כי האזור נסגר לתנועה, וכי "שוטרי משטרת ישראל פועלים במקום".

ל"כיכר השבת" נודע, כי אף שהעילה הרשמית להפגנה, כפי שהובעה בשלטים שנשאו המפגינים, היתה יעדי הגיוס, מה שתדלק את המחאה היה מעצרה של רבקה חג'ג', בחורה מבית חב"די, בעוון השתמטות מהצבא.

מדובר בבת למשפחה שעלתה לישראל מצרפת ומתגוררת כיום בנתניה. ארבעבנות המשפחה קיבלו מהצבא פטור מטעמי דת, אך בקשותיה של רבקה לקבל פטור שכזה נדחו - כך לפי הפרסום של הכתב מנדי ריזל ברדיו קול ברמה.

לדברי בני משפחתה של רבקה, היא אמנם ירדה מעט מדרך התורה, כך שאכן איבדה בעבר את היכולת לקבל פטור מגיוס לצה"ל, אך כיום היא כבר חזרה לתלם ושומרת מצוות.

"אולי בצבא מסתמכים על תמונות מהעבר", טוענים בני המשפחה, "אבל מותר לנערה ליפול קצת מבחינה רוחנית ואחר כך לחזור. לא ברור למה נתפסים על מה שהיה בעבר לתקופה זמן קצרה, בגלל אירוע רפואי מורכב במשפחה".

בני המשפחה הוסיפו וסיפרו, כי אחותה של העצורה עברה אירוע מוחי נדיר בגיל 16, בשעה שרבקה הייתה בת 15. בשל כך היא נאלצה לעזוב לתקופה מסוימת את הלימודים, כדי לסייע להוריה ולאחיה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדבריהם, "3 שנים הצבא נלחם איתה. היא נסעה יותר מ-10 פעמים לחיפה, ודיברה עם המון מפקדים וניסתה להסביר להם את הסיפור שלה - אבל אף אחד לא מוכן להקשיב".

ב-10 דצמבר תכננו בני משפחת חג'ג' לטוס לפריז, אך רבקה נעצרה בנמל התעופה בן גוריון וכאמור מאז היא נתונה במעצר. "זה ממש לא הגיוני שבחורה דתייה שומרת נגיעה ושומרת צניעות תהיה בכלא בגלל שהיא לא רוצה לעשות צבא מטעמי דת", אומרים בני משפחה.

ממראות ההפגנה הלילה
ממראות ההפגנה הלילה
הגדלה

שמחה חג'ג', אמה של רבקה, אמרה ל'קול ברמה': "נותנים לה חמש דקות לדבר איתנו. אין לי קשר איתה ואני דואגת. אני מפחדת שזה ישבור אותה. אני לא מבינה איך הם יכולים לעצור בחורה חב"דניקית".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "רבקה חג'ג' הגישה תצהיר דת בחודש יולי 2017. בעקבות ראיות שנמצאו והוצגו בפניה, שהצביעו על הצהרה כוזבת, החליטה הנ״ל למשוך את הצהרת הדת ולאחר ביצוע ההליכים הנדרשים הוצבה לגיוס מחדש. חרף ויתורה על ההצהרה, לאחר מספר חודשים פנתה בשנית לקבלת פטור מטעמי דת. בקשתה נבחנה על ידי סגן מפקד מיטב ונשללה, והוחלט כי היא חייבת בגיוס. המלש"בית נעצרה לאחר שלא התייצבה לשירות כנדרש".