אאא

מטרת התקיפה הישראלית הנרחבת אמש (שלישי) בסוריה היו בכירים בארגון הטרור חיזבאללה, כך מדווח גורם במשרד ההגנה האמריקני. לפי הדיווח בעיתון האמריקני 'ניוזוויק', לגורם במשרד ההגנה יש גישה ישירה למידע מבכירים בצה"ל המעורים בתקיפה.

בתקיפה הצה"לית, כך דווח, נפגעו כמה מהבכירים, לצד מחסנים איראניים שהכילו תחמושת מונחית GPS, כאשר התקיפה בוצעה מספר דקות לאחר שאנשי החיזבאללה היו אמורים לעלות על מטוס לאיראן.

כפי הנראה מדובר במטוס תובלה איראני שנחת אמש בדמשק ושהה בסוריה במשך שעות בודדות בטרם המריא חזרה לטהרן. לפי הדיווחים, מדובר במטוס ג'מבו 747 של חברת התעופה האיראנית Fars Air Qeshm, המזוהה עם משמרות המהפכה.

מטוס התובלה נחת בדמשק בשעה 19:45 והמריא חזרה לטהרן בסביבות השעה 23:30. לפי הערכות, המטוס משמש להובלת ציוד צבאי מאיראן לצבאו של בשאר אסד ולארגון החיזבאללה.

אמש דיווחה סוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ"א כי מחסן תחמושת נפגע בתקיפה הישראלית ומסרה עוד כי שלושה חיילים סורים נפצעו. לפי הדיווח בסאנ"א: "מערכות ההגנה האווירית פעלו נגד טילים ששוגרו על ידי מטוסי קרב ישראליים מעל שטח לבנון. הצלחנו ליירט את רוב הטילים לפני שפגעו במטרות".

בסוכנות הידיעות "ספוטניק" ציטטו גורם צבאי בכיר בסוריה שמסר כי "מערכת ההגנה האווירית הסורית הצליחה ליירט שמונה מתוך עשרה טילים שנורו מהמטוסים הישראליים משמי לבנון".

המרכז הסורי למעקב אחר זכויות אדם מסר אמש כי ישראל תקפה שלושה יעדים - מחסני נשק של איראן או חיזבאללה - דרומית-מערבית לדמשק.

במקביל, דובר צה"ל מסר אמש כי "הופעלה מערכת הגנה אווירית נגד טיל נ"מ ששוגר מסוריה. אין נזק ואין נפגעים", וזאת זמן קצר לאחר שתושבים מאזור חדרה וקיסריה דיווחו על שובל עשן בשמיים ושמיעת הדי פיצוצים.

התקיפה המיוחסת לישראל התרחשה, שישה ימים בלבד לאחר הודעת נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, על הסגת 2,000 חיילים של הצבא האמריקני מסוריה. החלטה שהובילה להתפטרות שר ההגנה האמריקני, ג'יימס מאטיס.