אאא

עמותת אומ"ץ פנתה היום (שני) ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה פלילית דחופה נגד ראש עיריית אלעד ישראל פרוש, בעקבות פסיקת בית המשפט כי הוא פיזר שוחד בחירות, ערב הבחירות האחרונות בעירו.

כזכור, שופט בית המשפט המחוזי-מרכז צבי דותן קבע לפני שבוע, כי פרוש "נתן שוחד בחירות לקהילת ויז'ניץ באלעד, בכך שכשלושה חודשים לפני הבחירות העלים עין ואפשר למוסדות להתחיל בפועל בבניית בית כנסת ברחוב רבי חייא 11, על אף שלא ניתן לזה אישור שר הפנים כנדרש בחוק, ואף השתתף בעצמו בטקס יציקת היסודות".

"קיבלתי את הטענה", הוסיף השופט, "כי המשיב נתן שוחד בחירות לקהילות שונות בעיר, בכך שהמועצה בהשתתפותו ובראשותו אישרה 30 הקצאות לטובת מוסדות חינוך ובתי כנסת, והכול במהלך מזורז ובהול, בלא שהייתה באמת כל דחיפות בעניין, בוודאי לא לגבי ההקצאות לבתי כנסת, ובלא שניתן לכך הסבר הגיוני. כמחצית מההקצאות ניתנו לקהילות התומכות במשיב והצביעו עבורו בבחירות".

את ההנחות הללו קבע השופט למרות שדחה את העתירה לפסילת תוצאות הבחירות בהן פרוש ניצח, והסביר: "הערעור נדחה חרף העובדה שהוכח שוחד בחירות, דבר שללא כל ספק מהווה ליקוי היורד לשורשו של עניין - זאת בשל כך שלא עלה בידי המערער להוכיח כי הליקוי עלול היה להשפיע על התוצאות".

כעת, בעקבות הדגשת השופט דותן כי כל קביעותיו לגבי פרוש "הן לצורך ערעור הבחירות בלבד, ואינן מהוות כמובן הרשעה בפלילים", פנה כאמור יו"ר תנועת אומ"ץ, פליצ'ה פלד, ליועמ"ש אביחי מנדלבליט בבקשה לפתוח נגד פרוש בחקירה פלילית דחופה.

"נוצר מצב חסר היגיון וצדק", כותב יו"ר אומ"ץ, "שבו בעיר אלעד מתחיל את כהונתו בת 5 השנים ראש עיר, שנקבע מפורשות בפסק דין כי נתן שוחד בחירות בהיקף גדול, דבר שכידוע מהווה עבירה פלילית חמורה, שעונשה לפי חוק יכול להיות 5 שנים מאסר או קנס".

עוד מבקשת אומ"ץ, להורות לשר הפנים לבצע בדיקה כללית ויסודית בנושא התנהלות עיריית אלעד בענייני הקצאות, תכנון ובנייה, וזאת כדי לוודא שההתנהלות שנחשפה בפסיקת בית המשפט אינה חלק מתופעה רחבת-היקף הקיימת גם שלא בזמן בחירות.

"יש לזרז את הטיפול בנושא, שכן מדובר במצב חסר תקדים, שבו לכאורה יצא חוטא נשכר בחסות בית המשפט. עיקרון השוויוניות בפני החוק נפגע קשות כאשר נבחר ציבור ימשיך לכהן בתפקידו הרם, למרות שבית משפט קבע מפורשות שעבר עבירה פלילית", מסתיים המכתב לד"ר אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה.

יודגש, כי עיריית אלעד העדיפה שלא להשיב לפניית "כיכר השבת" להגיב למכתב של אומ"ץ, ובתגובה לפסק הדין בשבוע שעבר נמסר מטעמו של ראש העיר פרוש: "אני מברך על דחיית הערעור הקנטרני. בעשור האחרון סידרתי הקצאות למאות קהילות. השופט קבע שהמערער הסתיר חלק גדול מההקצאות לקהילות שלא תומכות בי. נמשיך לדאוג לכלל הקהילות ללא הבדל השתייכות פוליטית".