אאא

ישיבת 'כנסת יצחק' בחדרה המזוהה עם "הפלג הירושלמי" הודיעה לפני מספר חודשים על התנתקות מתקציבי המדינה, כעת התגמול מגיע. הקנאים וחסידי סאטמר מתייצבים לצד הישיבה בדינר מיוחד שייערך עבור הישיבה בלונדון בהשתתפות רבני הקנאים לצד רבני וראשי הישיבה בעוד כשבוע וחצי.

הכל החל לפני מספר חודשים אז ראש ישיבת "כנסת יצחק" בחדרה, הגאון רבי יהושע ארנברג, שיגר מכתב חריף לשר החינוך נפתלי בנט, בו הוא הצהיר כי הישיבה מנתקת כל מגע עם משרד החינוך ולא מעוניינת בתקציבי המדינה.

הרב ארנברג כינס בזמנו את כל רבני הישיבה והציג בפניהם את השתלשלות העניינים במאבקי 'הפלג' מול שלטונות המדינה על עצמאות החינוך, והציג בפני הרבנים את החלטתו להתנתק מתקציבי המדינה, החלטה שזכתה לגיבוי פה אחד.

לדברי גורמים בכירים בחסידות סאטמר, "שיתוף הפעולה בין סאטמאר ל"פלג" שעד עתה היה בלתי רשמי, מקבל עתה חיזוק משמעותי. עד עתה הכל התנהל מתחת לראדר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לדברי הרב ארנברג ההיתר לקבלת כספי מדינה להחזקת מוסדות היה מותנה בכל שלא תהיינה דרישות המנוגדות לרוח החינוך התורני הטהור וללא שום התערבות בתכנים ובאופי המוסדות, זאת למרות שההתייחסות היא "כי נטילת כספים אלו היא כבחינת אדם הנוטל את שלו, שהרי המדינה גובה מאיתנו סכומי כסף רבים בעל כרחינו ... ולפיכך בלקיחתינו את התקציבים אנו מחזירים לעצמינו - ולו במעט - את כספינו".

בקמפיין לגיוס כספים לטובת הישיבה משולבים הכותרות מהתקשורת החרדית על החלטת הרב ארנברג להתנתק מתקציבי המדינה. בנוסף, שולבו בתמונות הקמפיין תמונותיהם של רבני הקנאים הגרי"ט וייס, הגרמ"ד סולובייצ'יק והגרי"מ שכטער.

הכנס צפוי להיערך ביום שני פרשת בשלח בלונדון לשם יגיעו חלק מראשי הישיבה לצד רבנים בכירים המזוהים עם הקנאים וחסידות סאטמר.