אאא

המאבק בתוך הקהילה היהודית בהונגריה בין הקהילה הנאולוגית שמונה את רוב יהודי המדינה לבין קהילתו של הרב שלמה כובש שנחשב לידידו של ראש הממשלה ההונגרי ויקטור אורבאן הגיע גם לנושא חיפוש עצמות היהודים במימי הדנובה.

הקהילה הנאולוגית בהונגריה, בהנהגתו של אנדרש הייזלר, יצאה אמש (חמישי), בהודעה רשמית, לפיה, היא מתנגדת לאיתור עצמותיהם של נרצחי הדנובה.

בסוף מלחמת העולם השנייה, החל מדצמבר 1944, נורו למוות על ידי תנועת 'הצלב הברזל' בהונגריה, על גדות נהר הדנובה עשרות אלפי יהודים. היהודים הועמדו בשורות, נקשרו בקבוצות על הגדה ונורו כאשר גופותיהם נופלות אל המים, וכל זאת בתקופה של מספר חודשים בלבד. למרות חלוף השנים, איש לא ביצע ניסיון לאתר ולהוציא את עצמות הנרצחים מהמים ולהביאם לקבר ישראל.

בהודעה רשמית שפורסמה מטעם ״רבני הקהילה״, נאמר כי ״הפרעת מקום מנוחת המתים הוא נושא מורכב ורגיש. לחפש ולחקור אחר עצמות זה מיותר, כמו כן, זה פוגע בכבוד ובמנוחת המתים, יהודים ולא יהודים גם יחד, וגם מנוגד להלכה היהודית״. עוד טענו, כי אין לדעת שאכן מדובר בעצמות יהודים ולא בנרצחים בני דתות אחרות שרבים מהם גם שקעו במימי הדנובה ביניהם חיילים רוסים ונאצים. לאור כך, לדבריה, העבירה הקהילה הנאולוגית בקשה בכתב לשרי הפנים, הישראלי וההונגרי, שיעצרו את החיפושים באופן מיידי, ״היות שחיפושים אלה אינם מוצדקים״.

ההודעה מגיעה למרות שהיוזמה לבצע את החיפושים יצאה לדרך בפגישה שהתקיימה בירושלים ביולי של שנה שעברה בין הרב הראשי לישראל הגאון הרב דוד לאו, ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבאן, ורב הקהילות האורתודוקסיות 'עמיך' בהונגריה, הרב שלמה כובש שנחשב למקורבו וידידו של אורבאן. במהלך הפגישה, ביקשו הרבנים לאו וכובש מאת אורבן שיאשר את החיפושים - זאת לאור חוות דעת הלכתיות מאת שורה של רבנים התומכים בחיפושים - ואכן אורבאן נענה לבקשה.

על פי גורמים בקהילה היהודית, ראש הממשלה ההונגרי מבקש בפרויקט חיפוש העצמות להסיר מעליו את הביקורת הרבה שספג בנושא הטיפול בשואה במוזיאון שהוקדם בהונגריה והטענות כי חלקם של ההונגרים ברצח היהודים הועלם לחלוטין. "ההסכמה לחיפושים מובנית, אבל צריך להבין שגם אם ימצאו עצמות אדם לא באמת נוכל לדעת של מי הן ואם אכן מדובר בכלל ביהודי. הרי כולם מסכימים שלא נקבור שלד של חייל נאצי בבית הקברות היהודי", אומר הגורם.

לצד זאת, בהודעת הקהילה הקונסרבטיבית - או בכינויה המקומי בהונגריה, 'נאולוגית' - התייחסו אנשי הקהילה לכוונה להביא את העצמות לקבורה בישראל - דבר העומד, לטענתם, בסתירה ״לשיקולים הלכתיים״ ומהווה זלזול בקהילתם. הודעה זו נעוצה, בטעות, מביכה למדי, בהבנת ההצהרה מפי השר אריה דרעי בתחילת השבוע, לפיה, העצמות יובאו ל״קבר ישראל״, ביטוי שמשמעותו ״קבורה יהודית״ ולא ״קבורה במדינת ישראל״, שאינה עומדת על הפרק בשלב זה גם כך.

הרב שלמה כובש, ציין כי ״אני מתמלא כאב אל מול זה שקהילה יהודית מעזה מתוך שיקולים זרים ובאיצטלה יהודית כביכול לזלזל כך בעצמותיהם של הנספים בשואה. עמדת ההלכה ברורה כשמש: יש לעשות הכל בכדי להביא את עצמותיו של אדם לקבורה מכובדת. בעניין זה עמדת ההלכה היא חד משמעית וכל אמירה אחרת היא סילוף מצער״.

כזכור, בתחילת השבוע ביקר השר אריה דרעי בהונגריה, נפגש עם שר הפנים ההונגרי והעלה בפניו את בקשת ארגון זק"א המוביל זה שלש שנים מאמץ בינלאומי לקבלת האישורים למבצע חיפושים אחר עצמות קדושי השואה הי"ד בנהר הדנובה בבודפשט. שר הפנים ההונגרי נענה לפניית השר דרעי והודיע כי יקצה מיידית סיוע של מומחים ואמצעים מתקדמים לטובת מבצע החיפושים של ארגון זק"א. לצדו של דרעי הגיעו להונגריה גם צוות צוללים של זק"א בפיקודו של חיים אוטמזגין, מפקד היחידות המיוחדות של זק"א, יחד עם מכשיר 'הסונאר' לחיפוש ואיתור במים להתארגנות ראשונית לקראת תחילת החיפושים.