אאא

המהפכה בוונצואלה עקובה מדם, על פי הדיווחים מהמדינה, לפחות 26 בני אדם נהרגו בעימותים שהחלו ביום שני. העימותים הוחרפו ביממה האחרונה, לאחר שהמנהיג שעומד בראשות המהפכה - חוואן גוואידו, הכריז על עצמו כנשיא הזמני של וונצואלה במקום ניקולס מדורו.

בינתיים, נראה כי חלוקת הכוחות היא בין הרוסים שתומכים במדורו לאמריקנים שהביעו את תמיכתם אמש בגוואידו. הנשיא פוטין שוחח הערב עם מדורו ואמר כי הוא תומך בו.

ההחלטה האמריקנית הביאה את מדורו להכריז על סגירת שגרירות וונצואלה בארה"ב וכן את כל הקונסוליות במדינה. מדורו גם הודיע, כי על כל הדיפלומטים האמריקנים בוונצואלה לעזוב את המדינה בתוך 72 שעות. מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפיאו אמר בתגובה, כי למדורו אין סמכות להורות על כך.

כזכור, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר אתמול, כי "כל האופציות מונחות על השולחן" ובכך רמז לדברי הפרשנים לפעולה צבאית במקרה ומדורו ייפגע באויביו הפוליטיים. בתגובה להודעה האמריקנית, הזהיר בצהריים משרד החוץ של רוסיה את ארה"ב שלא לצאת לפעולה צבאית בוונצואלה, ואמר כי קראקס היא שותפה אסטרטגית של מוסקבה, "שותפה שבה תמכנו ונתמוך".

הרוסים הבהירו, כי רוסיה תעמוד לצדה של וונצואלה במקרה של תקיפה אמריקנית. "האירועים בוונצואלה מגיעים לנקודה מסוכנת", נאמר בהודעת מוסקבה, "התערבות חיצונית הרסנית היא דבר בלתי מתקבל על הדעת", הוסיפו הרוסים.

וונצואלה הייתה בעבר מדינה עשירה במיוחד בשל אוצרות הנפט הגדולים שלה, אך תחת שלטון השמאל של הוגו צ'אבס ואחריו ניקולס מדורו, הורע מאוד מצבה וכלכלתה קרסה לחלוטין, כשרבים במדינה רעבים ללחם, פשוטו כמשמעו.

הקהילה היהודית בוונצואלה סובלת רבות מהמצב הכלכלי ומהמחסור בתרופות לצד המחסור ביציבות ורבים מבני הקהילה עזבו את המדינה בשנים האחרונות.

האמריקנים נהנים מתמיכת מדינות נוספות במהפכה, בתוך שעות אחדות הכירו בנשיאותו של גוואידו שלל מדינות, בהן קנדה, ברזיל וקולומביה וסביר להניח שהמאבק על השליטה במדינה ימשיך.