אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו המריא הלילה לוורשה שם מתקיימת 'וועידת ורשה לשלום וביטחון במזרח התיכון', אותה מארגנות במשותף ארה"ב ופולין. הוועידה תיערך במעמד סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס והמארגן הראשי, מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפיאו.

על פי הדיווחים, הוועידה תעסוק בשני נושאים מרכזיים - האיום האיראני וקידום השלום במזרח התיכון נושא שעלה רק בשל הלחץ האיראני על פולין שלא להותיר את איראן כנושא המרכזי היחיד של הוועידה.

בוועידה ישתתפו נציגים רבים מכל העולם הערבי ביניהם שרי חוץ ובכירים אחרים וההכנות למפגש נעשו באופן שקט וסודי כדי לא לחבל בהכנות ולמנוע לחץ על המדינות הערביות שלא להגיע למפגש עם נתניהו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר עם המראתו לוורשה: "זו ועידה בינלאומית מאוד חשובה בוורשה. המוקד הוא איראן. זה מאגד את ישראל, את ארה"ב, מדינות באזור, מדינות גם מחוץ לאזור. יהיו שם מפגשים מעניינים".

הוא התייחס לנושא האיראני ואמר: "איראן שולחת לנו איומים ביום המהפכה ה-40, הם איימו להחריב את תל אביב וחיפה, ואמרתי שהם לא יצליחו בזה, אבל אם הם ינסו, אז אני חוזר ואומר שזה יהיה יום המהפכה האחרון שהם יחגגו, המשטר הזה".

"אנחנו מפעילים הרבה מאוד אמצעים והרבה מאוד גורמים נגד התוקפנות האיראנית, נגד הניסיון שלהם להתחמש בנשק גרעיני, בטילים בליסטים. את פעולות הטרור שלהם באירופה אנחנו חושפים פעם אחר פעם, וגם את הניסיונות שלהם להתבסס בסוריה אנחנו בולמים פעם אחר פעם, יום אחרי יום", הוסיף נתניהו.

הוא התייחס לנושא היחסים עם מדינות ערב שרבות מהן שולחות נציגים לוועידה ואמר: "היחסים שלנו עם מדינות האזור כולן, חוץ מסוריה, הם יחסים טובים מאוד והתיאורים שמתוארים כאילו יש לנו נתקים איתן, הם ההפך מהמציאות. המציאות היא שהיחסים האלה הולכים ומתהדקים. איני אומר שהם כולם גלויים, הם לא כולם גלויים. אבל חלק מזה גלוי, ואיך אומרים? אפשר לראות את זה מעל פני השטח, אפשר לראות את זה באוויר".

"אני חושב שעצם קיום הוועידה הזאת שבה ישראל, ארה"ב, מדינות שונות בעולם ומדינות באזור יושבים במקום אחד, באולם אחד ודנים על נושא אחד שהוא לדעתי הנושא החשוב ביותר לביטחון הלאומי שלנו, זה הישג חשוב מאוד. אני מאוד מעריך את היוזמה האמריקאית שאני מלווה אותה ואני שותף לה חודשים ארוכים", אמר ראש הממשלה.

לשאלה מה ייחשב הצלחה בכנס הזה? השיב נתניהו: "עצם קיומו. מה ייחשב הצלחה? הפעולות שאנחנו עושים לבלום את איראן. אנחנו בולמים את איראן. אנחנו פועלים כל יום, כולל אתמול, נגד איראן. כל הזמן. נגד איראן ונגד הניסיונות שלה להתבסס באזור. וגם אני יכול להגיד לכם חד משמעית שהלחץ הכלכלי מורגש בניסיונות של איראן נגדנו משום שאנחנו רואים את השבר הכלכלי משפיע גם שם. אנחנו רואים קיצוץ של תקציבים, קיצוץ של כוחות, משיכה של כוחות, ואנחנו רואים את זה בכל הזירות מסביב לעולם. בלי יוצא מן הכלל. אנחנו רואים את זה בסוריה, אנחנו רואים את זה בלבנון, אנחנו רואים את זה גם בעזה ורואים את זה גם במערכות של נשק, מערכות נשק חשובות מאוד שאיראן מתקשה להציב בין השאר בגלל הבעיות התקציביות, קודם כל בגלל ההתנגדות האקטיבית הצבאית של ישראל".

נתניהו התייחס גם לטענה שמדינות אירופה עוצמות את העיניים אל מול פעילות איראן ואמר: "עוצמות עיניים? הן שמות כיסוי בכוח. איך אפשר להתייחס לזה אחרת? הן פשוט מתעלמות מהעובדה שאיראן מפעילה חוליות טרור בתוך המדינות שלהן. באותה העת המדינות של אירופה מחזרות אחר איראן ומנסות למצוא לה כל מיני מעקפים לסנקציות האמריקאיות.

"אם יש דבר שהוא אבסורדי זה הדבר הזה. אנחנו גם חושפים, אני לא מסתיר את זה, ישראל בפעולותיה, וזאת המדיניות שלנו, היא זאת שחושפת את רשת הטרור האיראנית באירופה ובעולם בכלל, אבל קודם כל באירופה. ואנחנו מפנים את זה לשירותי הביון של אירופה, גם הצלחנו לעצור כמה מקרים כאלה. והממשלות הללו באירופה יודעות היטב שאיראן היא מדינה טרוריסטית שפועלת ללא שום סייג, ויש בזה איזה הבעת זלזול עמוקה של איראן מול ממשלות אירופה. כאילו "זה לא משנה מה נעשה לכם, אתה תבואו ותתחננו אלינו". זה חייב להשתנות. אולי, ואני מקווה, שהכינוס הזה יהיה התחלה של שינוי", סיים נתניהו.