אאא

תחת הכותרת "הבחירות האלו הן בין ביבי לפני הכל או ישראל לפני הכל", נאם הערב (שלישי) הרמטכ"ל לשעבר, בני גנץ, באירוע הצגת רשימת מפלגתו, חוסן לישראל - תל"מ, לכנסת ה-21.

"בעשור האחרון שלטה בישראל מפלגת שלטון אחת", פתח גנץ, "במפלגת השלטון שלט שליט יחיד. לא הייתה לו אופוזיציה פנימית ולא הייתה לו אופוזיציה חיצונית. במשך עשור שלם אזרחי ישראל נאלצו לבחור בין מפלגת שלטון אחת ושליט יחיד לבין שורה של מפלגות נישה שלא איימו עליו. הוא שלט במדינה באמצעות הסתה, הולכת שולל והטלת פחד.

"לא עוד. הפעם זה שונה. השליט היחיד לחוץ, פוחד, מזיע. ליצני החצר שלו כבר לא צוחקים והמפלגה שלו מבוהלת. לראשונה מזה עשר שנים גם השליט וגם עושי דברו מבינים שהפעם עומדת מולם מפלגת שלטון חדשה. מפלגת שלטון של אחדות, מפלגת שלטון של תקווה, מפלגת שלטון אשר מציבה את ישראל לפני הכל. כבר עכשיו העם מבין: מפלגת השלטון היוצאת שלטה באמצעות הפרדה ושיסוי. מפלגת השלטון הנכנסת שלנו תשלוט באמצעות חיבור ואיחוד".

גנץ פנה בנאומו ישירות אל ראש הממשלה: "בנימין נתניהו, עבדתי איתך כתף אל כתף. ביחד עם משה בוגי יעלון, חברי ושותפי לדרך, ניהלנו את מבצע צוק איתן אשר הביא שלוש שנים וחצי של שקט לדרום. יחד ניהלנו אין-ספור מבצעים עלומים אשר הקנו לישראל ביטחון ויציבות. אני מכיר מקרוב את יכולותיך. אני מוקיר את תרומתך למדינת ישראל. אך אני גם מכיר היטב את חולשותיך.

"כאשר אני שכבתי בתעלות הבוץ עם חייליי בלילות חורף קפואים – אתה, בנימין נתניהו, עזבת את ישראל כדי ללמוד אנגלית ולתרגל אותה במסיבות קוקטייל מפוארות. בימים שבהם פיקדתי על יחידת שלדג במבצעים מסכני חיים במדינות אויב, אתה, בנימין נתניהו, פילסת את דרכך באומץ ובנחישות בין עמדות איפור באולפני טלוויזיה.

"בשעה שאני הכשרתי דורות של מפקדים ולוחמים, אתה לקחת שיעורי משחק בסטודיו בניו יורק. ובלילות המתח והדריכות שבהם נרדמתי לשעת שינה חטופה במדים ונעליים, אתה, בנימין נתניהו, חדרת לעמדות המדידה של מעצבי החליפות הנחשבים בעולם, ושבת בשלום לבסיסך במלונך היוקרתי.

"בעוד חודש וחצי נלך כולנו לבחור בין שליט שיש לו אנגלית מבוסטון, איפור כבד, וחליפות יוקרה – לבין מנהיגות ישראלית, אמיתית, אכפתית, לא מזויפת ולא מלאכותית. מנהיגות בגובה העיניים. בבחירות האלו ישראל צריכה לבחור: ביבי לפני הכל – או ישראל לפני הכל".

גנץ הוסיף ותקף: "עשר שנים שלטה כאן ממשלה מתנשאת ומסכסכת שלא הרגישה צורך להתאמץ עבור אזרחי המדינה בכלל, ועבור אלה שלא בחרו בה בפרט. במשך עשר שנים לא אתגרו אותה ולא עמדו נגדה. היא התמכרה למנעמי השלטון, לשחיתות ולנהנתנות. את הדאגה לאזרחים היא החליפה בסדר יום של שנאה. בעוד העם גילה נאמנות לה – היא לא גילתה נאמנות לעם. היא שכחה את העם. היא שכחה שבמלחמות ישראל אין ימין ואין שמאל, ושבתי הקברות הצבאיים אינם מחולקים לשמאל ולימין. היא שכחה את העיקר: ממשלה אמיתית אוהבת את אזרחיה ולא מאוהבת בעצמה.

"כדי להשמיד כל סיכוי להחלפת השלטון התפתח כאן שיח מסוכן של תיוג אנשים לפי נאמנותם לשליט היחיד. מי שלא כרע ברך – סומן כבוגד. כל איש ימין שהעז להשמיע ביקורת – תויג מייד כשמאלן מסוכן. אפילו אנשי ימין בכירים שהעזו להמרות את פי השליט כונו בשמות גנאי, ונשותיהם הוכפשו. יועץ משפטי לממשלה שמונה על ידי השליט, הפך לשמאלן בוגד כשלא עשה את מה שהשליט ציפה ממנו לעשות. מפכ"ל המשטרה שמונה על ידי השליט, כונה שמאלן ובוגד כיוון שהעז להיות נאמן לחוקי המדינה ולא לדרישות השליט. כך הפכה ישראל למדינה של שליט אחד ומפלגה אחת".

גנץ הזכיר בנאומו חלק מהמועמדים במפלגתו, בהן עומר ינקלביץ, החרדית במקום 14 הנחשב לריאלי בהתבסס על נתוני הסקרים, ואמר כי היא "הוכיחה שתקרות זכוכית נועדו להישבר ושהחברה החרדית היא  חלק מאיתנו".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

גנץ הציג חלק מחזון מפלגתו ואמר כי "מפלגת השלטון שלנו תקים ממשלה מאחדת: לאומית, ציונית ומממלכתית. נוביל את ישראל למסע של תיקון: חיבור במקום פלגנות, תקווה במקום ייאוש.

"בעוד חודש וחצי נתמודד ראש בראש: נבחרת לאומית רעננה, מגוונת, מחויבת וערכית, מול הנבחרת השחוקה, הצינית והעייפה שרובה ככולה גברים שבעים. מנהיגות שבאה מהעם וחיה בתוך העם – מול שליט יחיד ומנותק שלא יודע איך חדר המיון נראה מבפנים, ששכח מה זה לעמוד בפקק ושאין לו אפילו כרטיס אשראי".

גנץ שב על הבטחותיו נגד נושאי דת ואמר כי "נאפשר תחבורה ציבורית בשבת ביישובים שיבחרו בכך. נתמוך בברית הזוגיות. נאמץ וניישם את מתווה הכותל", והצהיר כי "מיד בסיום הכנס, אתקשר לחברי יאיר לפיד ואציע לו להיפגש עוד הערב. אציע לו שוב להניח כל שיקול אחר בצד, וביחד להציב את ישראל לפני הכל. חברות וחברים לדרך, על ויכוחים של סידור עבודה לא מחלישים את ההזדמנות לשינוי היסטורי".

מהליכוד נמסר בתגובה: "הבחירות הן בין ממשלת ימין בראשות נתניהו, לבין ממשלת שמאל בראשות בני גנץ. גנץ שתומך בנסיגות חד צדדיות ובהסכם הגרעין הרע עם איראן נהנה מתמיכת השמאל, אבו מאזן ואיראן. בניסיון הכלכלי היחיד בחייו הוא פשט את הרגל.

"נתניהו היה קצין מצטיין בסיירת מטכ"ל, נפצע בקרב עם מחבלים, נלחם בהסכם הגרעין הרע עם איראן והציל את כלכלת ישראל. הבחירה בין הצלחה לכישלון ובין ימין לשמאל".

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב: "‫בני גנץ, תתבייש לך. כחייל וכקצין בסיירת מטכ״ל סיכנתי את חיי פעם אחר פעם למען המדינה. נפצעתי בקרב עם מחבלים. כמעט איבדתי את חיי בקרב אש בתעלת סואץ למען ביטחון המדינה שאתה רוצה לסכן בנסיגות חד צדדיות ובתמיכה בהסכם הגרעין המסוכן עם איראן. אזרחי ישראל יבחרו בין ממשלת ימין חזקה בראשותי לבין ממשלה שמאל חלשה בראשותך".

יו״ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין: "בניגוד לדבריו היהירים של בני גנץ הערב, מפלגת הליכוד בראשות נתניהו הובילה את ישראל להישגים חסרי תקדים בעשור האחרון. הציבור חכם והציבור יבחר מי שמציג דרך כלכלית ביטחונית וחברתית ולא עוד ססמאות ריקות מתוכן".

יו"ר 'יש עתיד', יאיר לפיד הגיב ואמר: "כפי שאמרתי אתמול על הבמה נהפוך כל אבן, נעשה הכל כדי לא להחמיץ הזדמנות היסטורית להחלפת השלטון".

הרשימה המלאה: במקום הראשון בני גנץ, אחריו שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון, שלישי משובץ יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, אחריו העיתונאית מיקי חיימוביץ', אחריו העיתונאי יועז הנדל, במקום השישי ראש עיריית ירוחם לשעבר מיכאל ביטון ואחריו איש החינוך מירוחם חילי טרופר. מזכיר הממשלה לשעבר צבי האוזר שמיני, אחריו אורית פרקש הכהן ואחריה מירב כהן.

בתחילת העשירייה השנייה ממוקם אסף זמיר, אחריו יזהר שי, אחריו אורלי פרומן, אחריה עומר ינקלביץ',ובמקום ה-15 מגישת הטלוויזיה הדרוזית רדיר מריח, אחריו נציג ההתיישבות אלון שוסטר, אחריו יו"ר התאחדות הסטודנטים לשעבר רם שפע, ואז גדי יברקן - הנציג האתיופי. אחריו איתן גינזבורג ואת העשירייה השנייה סוגרת עו"ד עינב קאבלה - יו"ר המטה של ניסנקורן בהסתדרות.