אאא

בשבוע שעבר נפתח מעבר "קלנדיה" המחודש במתכונת משודרגת לרווחת תושבי האזור.

מעבר קלנדיה המאויש על ידי כוחות המשטרה הצבאית, משטרת ישראל, משמר הגבול ומאבטחים, עבר בשנה וחצי האחרונות שדרוג משמעותי שכלל בין היתר הרחבת המעבר, הרחבת מסלולי הבידוק והטמעת פיתוחים טכנולוגיים.

המעבר מתופעל על ידי לוחמי המעברים של גדוד "ארז" של המשטרה הצבאית, שוטרי מחוז ירושלים ומאבטחים, אשר שומרים על ביטחון תושבי ישראל ומשתמשי המעבר, באמצעות סיכול פעולות טרור, הברחות אמצעי לחימה וסחורות וכניסת שוהים בלתי חוקיים.

מעבר קלנדיה הנמצא בשטח הפעילות של גזרת מג"ב בעוטף ירושלים, מאגד כוחות רבים, בהם כוחות הגדוד הצפוני של מג"ב עוטף ירושלים הפועלים בגזרה ובחירום פועלים בתוך המעבר ובצדו הפלסטיני של המעבר. הכוחות פועלים במעבר על מנת לבצע בידוק מקצועי ונחוש לצד שמירה על כבוד האוכלוסייה שעוברת במעבר.

במהלך השנה וחצי האחרונות, בהובלת פיקוד המרכז, מנהלת הגבולות והתפר, היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים ומשטרת ישראל, שופץ ושודרג מעבר קלנדיה. כתוצאה מכך, הליך הבדיקה במעבר התייעל והתקצר באופן משמעותי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

במסגרת תכנית נרחבת לשדרוג מעברי יהודה ושומרון על ידי הטמעת מרכיבים טכנולוגיים, הוקמו 27 מעברים ביומטריים, ונוספו עמדות זיהוי ובידוק בטכנולוגיה חדשה. זאת בנוסף למסוף אוטובוסים, טרמינל חדש ומרווח ושרוולי כניסה נוספים להולכי רגל.

המעבר החדש ישמש אלפי אזרחי ישראל, תושבים פלסטינים ותיירים, אשר עוברים בו מדי יום. מיום פתיחת המעבר המחודש, עברו בו כ-40,000 אנשים וזמן השהות בו ירד לדקות אחדות בלבד. בנוסף מתוכננים פרויקטים נוספים בתחום כדוגמת גשר להולכי רגל מעל המעבר הרכוב לבטיחות ויעילות מעבר התושבים ומעבר תת קרקעי של רכבים.

מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, אמר כי "שיפוץ מעבר קלנדיה, שהסתיים בשבוע שעבר, הוא חלק מתהליך שמטרתו לייעל את זמן השהות לעוברים במעבר ולאפשר ניהול נכון ומקצועי יותר. המערכות החדשות במעבר מאפשרות חוויה נוחה לעוברים, המצמצמת את זמני השהות בו. המטרה לאפשר לעוברים לנוע בבטחה ובמהירות מרבית ובנוסף לאבטח את המעבר בצורה מיטבית ולהגיב בחדות לכל אירוע פח"ע מתפרץ. שיפוץ המעבר הוא חלק משיתוף פעולה בין ארגוני הביטחון הנעשה בכל גזרת יהודה ושומרון המאפשר שמירה על איכות חיים לכלל התושבים ואני מברך עליו".