אאא

כמעט 26 שנה אחרי הרצח, כתב אישום הוגש היום (ראשון) על ידי פרקליטות מחוז ירושלים לבית המשפט המחוזי בעיר נגד ולרי סאקוביץ, בן 63 מירושלים, בגין רצח בכוונה תחילה של ורדית בקרקנוט.

על פי המתואר בכתב האישום, ביום 30.11.1993 בשעות אחר הצהריים עמדה ורדית בקרקנוט ברחוב הרכבת בתל אביב והושיטה את ידה בניסיון לתפוס "טרמפ" לכיוון מקום מגוריה בקיבוץ קריית ענבים.

הנאשם, אשר נהג באותה עת ברכב מסוג סובארו לגאסי ברחוב הרכבת, הבחין בה, סטה לכיוון המדרכה ונעצר בסמוך אליה על מנת שתעלה לרכבו, והיא אכן עלתה אל המושב האחורי של הרכב.

במהלך הנסיעה, פנה הנאשם לכביש 395, ובין מושב כסלון למושב אשתאול סטה מהכביש אל דרך עפר והמשיך בנסיעתו לתוך היער המצוי מדרום לכביש. בעודם ביער, חבט הנאשם בחזקה בראשה, תקף אותה, חנק בכוח את המנוחה תוך שהוא לוחץ בשתי ידיו בחוזקה על צווארה, עד שהביא למותה.

מכתב האישום עולה כי הנאשם גרר את המנוחה כ-17 מטרים, אל עבר מסלעה מוסתרת ביער, הותיר את גופתה במקום, והסתלק מהמקום ברכבו.

הפרקליטות מבקשת לעצור את הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים נגדו.

סאקוביץ' עלה לישראל ב-1990, עזב ב-1994 לבלארוס וחזר ב-1995 חזרה ארצה. לאחר מכן שוב יצא ל-23 שנה לחו"ל וחזר ב-2018. מאז התגורר ברחוב ובהמשך נמצא עבורו הוסטל בו התגורר עד מעצרו באחרונה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בחודשים האחרונים, באמצעות פיתוחים טכנולוגיים מתקדמים, איתרו חוקרי המשטרה את החשוד, ולרי סקוביץ, בהוסטל. השוטרים הגיעו למקום, נטלו ממנו בדיקת דנ"א, שהתברר כמתאים לדגימות שנמצאו על גופתה של הנרצחת.

עו"ד אשרת שהם ועו"ד שמואל ברזילי מפרקליטות מחוז ירושלים אמרו לאחר הגשת כתב האישום, כי "מאז הרצח בנובמבר 1993 ועד לימים אלו לא שקטה מערכת אכיפת החוק, נעשו פעולות חקירה מאומצות במשך 26 שנים שכללו איסוף ראיות וניסיונות לאיתור החשוד ברצח על ידי ימ"ר ירושלים.

"בעקבות התפתחויות טכנולוגיות הקשורות בהתאמת DNA ועם חזרתו לארץ של החשוד לאחר שהיה בבלרוס במשך 25 שנה, אותר הנאשם ולאחר פעולות חקירה נאספו די ראיות שהביאו להגשת כתב אישום כנגדו", הוסיפו עורכי הדין.

לדבריהם, "הגשת כתב האישום מעבירה מסר כי משטרת ישראל, הפרקליטות לא נחות ולא שוקטות עד אשר אף בחלוף חצי יובל מוגש כתב אישום נגד מי שמיוחס לו ביצוע עבירות נתעבות כפי שמצוין בכתב האישום. אנו מחזקים את ידי בני משפחת המנוחה ומקווים כי הגשת כתב האישום הינה ראשיתו של תהליך סגירת המעגל שנים רבות לאחר המקרה הטראגי".