אאא

מעיון בעיקרי מצע מפלגת כחול לבן בנושאי דת ומדינה, נראה כי עמדותיו של ח"כ יאיר לפיד, יו"ר מפלגת יש עתיד, גברו על הקולות המתונים במפלגה שביקשו לשמר על קשר עם החרדים, והמצע כולל דעות אנטי חרדיות רבות, דרישה לכפות גיוס ולימודי ליבה על החרדים ורצון להפעיל תחבורה ציבורית תוך חילול קדושת השבת.

"ניצחון ליש עתיד, שמצעה הוא בעצם מצע כחול לבן בנושאי דת ומדינה", הגדיר הפרשן עמית סגל את המצע. כעת נותר רק לבדוק כיצד זה ישפיע על היחסים עם המפלגות החרדיות.

הנושא המרכזי הוא חוק הגיוס, ובמפלגת כחול לבן מבהירים כי יפעלו לאשר את החוק אותו גיבשו במשרד הביטחון, אליו התנגדו הנציגים החרדים כפי הוראת מועצת גדולי התורה, בקריאה שנייה ושלישית.

בנאומו הפומבי הראשון, הבהיר גנץ כי הוא מתנגד לכפייה וכי יש להגיע להסכמות מול החרדים בנושאי הגיוס, אך כאמור, נראה כי דעותיו של לפיד השתלטו על המפלגה המשותפת, לפחות בנושאי דת ומדינה.

בנוגע להפעלת תחבורה ציבורית בשבת, אין חידוש במצע, ועמדת המפלגה נותרה כפי שהציג זאת גנץ עצמו בעבר, כי יתמוך בכך, ביישובים שאינם דתיים, ובצורה מצומצמת.

בהתייחסות ללימודי ליבה, במפלגה יבקשו לאשר מחדש את חוק לימודי ליבה, המבקש לכפות על מוסדות החינוך החרדים ללמד את לימודי הליבה לתלמידים. החוק, אושר בעבר כאשר יש עתיד הייתה בקואליציה, אך בוטלה על ידי המפלגות החרדיות עוד לפני שנכנסה לתוקף.

במצע של כחול לבן יציגו גם התחייבות לביטול חוק המרכולים, הנועד למנוע את התרחבות חילולי השבת בערים השונות, ותמיכה בחוק הפונדקאות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כזכור, בנאומו הפוליטי הראשון, התבטא גנץ: "נקדם את ברית הזוגיות ואת מתווה הכותל, נאפשר תחבורה ציבורית בשבת ביישובים שיבחרו בכך, אך נקפיד לשמור על אופיו המקודש של היום הזה".

למרות עמדות המפלגה בנושאים אלו, נראה שיש שם מי שחושב כי עדיין יצליח לכרות ברית פוליטית עם החרדים. 

בדף המסרים של המפלגה למועמדיה נכתב בין היתר, כי "החרדים הם חלק מהחברה הישראלית, וקידמו בעצמם שורה של יוזמות בתעסוקה, בשירות המדינה ובאקדמיה שחיברו אותם עם הציבור. המטרה היא להמשיך בחיבור הזה, אך נפעל להסדרת סוגיות דת ומדינה שחשובות לכלל הציבור בהידברות".

 
במקביל, הפרשן הפוליטי של 'ישראל היום', מתי טוכפלד, מפרסם הבוקר כי גנץ החל בימים האחרונים במגעים עם גורמים בסיעות החרדיות כדי לבחון את האפשרות לצרפן לקואליציה בראשותו אם ינצח בבחירות.
 
על פי הדיווח, הציר המרכזי להידברות בין גנץ לחרדים הוא שר הביטחון לשעבר משה יעלון, ששמר על ערוץ פתוח עם נציגי החרדים עוד לפני הצטרפותו של יאיר לפיד לרשימה. מאז החיבור של גנץ ולפיד והקמת כחול לבן נותק הקשר עם החרדים, זאת בשל זעמם על לפיד ועל התבטאויותיו וכן העובדה שמנע מהם להצטרף לממשלה אחרי בחירות 2013. אולם, בימים האחרונים התחדשו המגעים.